
Темата на сладката погача на най-новия член на нашето семейство, четвъртата ни внучка беше ягоди. Така, че е нормално и тортата да е с ягоди. Но…тук ще Ви впечатля хем с основата на тортата, хем с вкусния ягодов мус, който се приготвя много лесно. Но… подробности в рецептата.
Колкото до самия празник ще напиша само, че беше в много тесен кръг, с много вкусни сладки неща, всичките с ягоди, в невероятния Амстердам и в чест на една малка принцеса.
А още по-хубавото е, че имах малък помощник – 5 годишният брат на принцесата, който толкова много се труди, че просто нямаше нищо, в което да нямаше неговия почерк.

НЕОБХОДИМИ ТОРТИ ЗА ФОРМА С РАЗМЕР 22 СМ:
За блата:
150 г бисквити с овесени ядки (в Германия ги има във всеки магазин, предполагам и в България)
40 г масло
50 г черен шоколад
За ягодовия мус и за пълнеж:
250 г ягоди за муса
150 г ягоди за пълнеж
250 г маскарпоне
250 г извара (в Германия е Quark, а в България е сладкарска извара)
1 ч. л. сок от лимон
55 г захар
1 пак. желатин на прах (9 г)
при нужда и желание 1 капка червена сладкарска боя
400 г течна животинска сметана
За декорацията:
няколко еднакви по големина ягоди с листенцата
50 г чеен шоколад
шоколадови парченца (в Холандия има големи) или захарна декорация

В касерола отмервам маслото и шоколада и ги разтопявам на водна баня.

Бисквитките с овесени ядки смилам с блендер до фини трохи.
В голяма купа смесвам бисквитените трохи и шоколадовото масло.
С лъжица прехвърлям в подготвения ринг за торта. Него просто слагам върху тортената подложка. Но може да използвате и хартия за печене за удобство. Това всеки сам ще прецени, според уменията и възможностите. Важно е лесно да сервирате после тортата и да няма стени съда, за да се реже добре.

Така готовия блат за тортата прибирам в хладилника за поне 1 час или докато стегнат маслото и шоколадът.
За ягодовия мус измивам ягодите и с пасатор ги пюрирам, а после преминавам през цедка, за да отпаднат големите парчета и семената.

Маскарпонето, захарта, изварата, лимоновия сок и ягодовото пюре разбивам с миксера.

В същото време разтварям желатина в студена вода за около 10 минути, но е хубаво всеки от Вас да си прочете указанията на опаковката.
След това загрявам набъбналия желатин за кратко, но не позволявам да завира.

Към разтворения желатин добавям няколко лъжици от ягодовия крем, за да уравновеся температурите им и после изсипвам на тънка струя обратно в крема. Не спирам да разбърквам. Така не се получава шоково стягане на желатина.

Най-накая разбивам сметаната с миксер до гъста и добавям към ягодовия мус. Разбърквам нежно.

Цветът на муса ми се видя много бледо розов и добавих една капка сладкарска боя. Това направи крема по-ярко розов.

Изсипах 1/3 от муса върху охладения блат и дадох възможност на внука да декорира с измитите ягоди и разрязани от мен на половина по дължина.
Той ги подреди по ръба на тортата така, че да се виждат, когато се отдели ринга.

След това той поръси нарязаните от мен ягоди по цялата торта. Ако Вие искате можете да подредите цели ягоди. Това е въпрос на предпочитание.

Покривам ягодите с останалото количество ягодов мус и изравнявам. Прибирам в хладилник за цялата нощ или поне за 3 часа, докато стегне желатина.

На другия ден разтопявам шоколад на водна бана, топя отрязани на половина ягоди, но с листенцата и веднага слагам върху тортата. По средата поръсвам с шоколадови парченца. В случая холандски и големи.

Тортата е много вкусна! С един здравословен блат от бисквити с овесени ядки и крем с много малко наличие на захар. Здравословна и запомняща се.
А пък на погачата на моята внучка имаше още сладка погача, чиято рецепта е описана преди 5 години в Ухае на… ето тук.

Имаше още една торта, чиято рецепта ще намерите ето тук.

Вкусни курабии с извара с рецепта ето тук.

И…по нидерландска традиция Beschuit met muisjes, за които ще прочетете ето тук.

Имаше още вкуснотии с присъствие на ягоди и най-вече уютно преживяване до амстердамски канал с невероятни млади майки с български произход, които заедно с мен се запознаха със старата традиция ПОГАЧА на новородено.

Погачата за бебе е една българска традиция, която с годините много се видоизмени в България и е малко позната сред българската общност в чужбина.
Това, което аз знам (малки са ми познанията в тази област, защото станах баба, когато вече живеех в чужбина. А пък моите деца се родиха в края на социализма и началото на демокрацията. Тогава май се събирахме за нещо като погача, ама и мъжете присъстваха.
Погачата се прави до 40 ден от раждането на детето. Сервират се само сладки неща, канят се само жени и питката се разчупва над главата на майката и бебето от жена, чиито двама родители са живи. Ние всички пожелахме на нашата принцеса да е здрава, щастлива, умна, успешна и т. н.
В различните краища на България, традициите са различни. Така, че толкова от мен по темата.
