
Днес ще се върна 48 години назад във времето или как едно единствено мое детско лято прекарах в селото на дядо ми Петко – Новачене (Ботевградско).
Всички деца ходеха през лятото на село, а аз градското момиче израстнах на летището в София, след като татко ми получи ведомствено жилище от своя работодател – БГА „Балкан“. Преди това живеехме в апартамента, където съм родена в района на Женския пазар.
И аз много исках да отида на село през лятото, но за мой късмет едното село тогава беше много далеч и баба Ванка много възрастна, а в другото село – Новачене имахме къща, но никой не ходеше там. И баба, и дядо си бяха в София. Така аз много настоях и мама и татко ме пратиха при баба Гена в Новачене. Наша роднина, която пък ме подслони с огромно удоволствие за едно цяло лято. Бях най-щастливото десетгодишно дете. Не само, че си имах село и прекарах цяло лято там (то май си остана и единственото лято на село), но и научих много неща, имах нови приятели и впечатления. Там получих първите си уроци по плетене на една кука. И пак там хапнах за първи път цяло агне пълнено с боб. В по-късни години научих, че всъщност по този начин се пълни агнето в малко райони на България.
И така години минаха, аз пораснах и живея на село, макар и в Германия. Много исках докато е жива баба Гена да възстановя нейната рецепта, но така и не успях да посетя Новачене.
Сега вече и е ред. Цяло агне няма как да напълня, но купих хубава агнешка плешка, която може да бъде добре напълнена. Предстои ни почивка с внуците и искам да им покажа какъв е вкусът на тази стара и семейна рецепта от Новачене, Ботевградско.
Агнето се пълни по този начин за Гергьовден в село Новачене.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
цяло агне или само част от него (зависи за колко хора ще се приготвя)
агнешки комплект (ако не сте в България, става и само дроб, сърце или каквото се предлага в турските и арабските магазини)
зрял боб – по възможност едър и цветен
няколко връзки пресен лук
олио, количеството зависи от големината на месото
червен пипер, сол и черен пипер на вкус
много джоджен – поне 1 връзка или мента, ако не намерите джоджен

Ако разполагам с истински български боб, сварявам го от предишния ден. Но тъй като в Германия не се намира смилянски или друг подобен едър и цветен фасул, аз купих от турския магазин три вида и в консерва. Така си спестих варенето.
За съжаление единият пишеше, че е шарен, но не беше. Както и да е. С това разполагам.
Сварения и прецеден добре боб слагам в голяма купа.

Агнешките дреболии също ги сварявам от предишния ден, охлаждам и нарязвам на ситно.
Тук рядко намирам пълен комплект от тях и затова днес имам само дроб и сърце от агънце.

За едно цяло агне са нужни минимум 3 връзки зелен лук. Но тъй като ще пълня само плешка, една връзка от турския магазин е напълно достатъчна. Нарязвам почистения лук на ситно.
Аз не изпържвам лука предварително, но Вие можете да го направите. Приготвям агнешкото месо на бавно готвене за около 6 часа и всичко ще бъде добре сготвено за това време. А бавното готвене наподобява пещта, в която се пече бавно и цялото пълнено агне на село.

В купата с боба, добавям подробицата (ситно нарязаните агнешки дреболии), зеления луки нарязаните на ситно джоджен и магданоз. В моята градинка вече има млад джоджен, но е много мъничък и затова купих мента от турския магазин. Зеленийките трябва да са в огромно количество. Всъщност това дава на този вид пълнеж невероятен вкус.

Подправям всичко на вкус със сол, черен пипер и лют червен пипер, сладък червен пипер се добавя по желание към пълнеж. Червен пипер подхожда на боб, но това вече вие ще решите. Разбърквам.
Плешката си подготвям като с помощта на остър нож си правя джоб между месото и костта, където ще напълня с този вкусен пълнеж. Осолявам отвътре и отвън много добре.

Зашивам отвора или отворите, ако са повече с огнеупорен конец (тук се продава в супермаркетите).

Намазвам плешката от всички страни с червен пипер.

На дъното на тенджерата сипвам малко олио и поне 200 мл вода. Количеството зависи от големината на месото. Важното е да е поне 1/3 от месото в течност.
Слагам няколко цели стръка джоджен и подреждам върху него месото.

Заливам отново с много олио и подреждам върху месото няколко стръка джоджен.

Слагам месото на бавно готвене в уреда за бавно готвене за около 6 часа. Аз правя едно обръщане на цялото месо на третия час.
Може месото да се приготви и в глинена тенджера във фурната или в тава, покрита с алуминиево фолио. Това, ако не разполагате с пещ за печене на дърва. Там става най-вкусно и пак за поне 6 – 8 часа.
След като преценя, че месото е готово – слагам във фурната и запичам до зачервяване на кожичката. Това е много важно при пълненото агне.

Сервирам месото на порции с част от пълнежа и със зелена салата.
Опитайте и ще останете очаровани от този вид пълнеж за цяло агне печено.
Спомен от село Новачене, Ботевградско.
