Да вкусиш Limone Sul Garda

Това е най-хубавото на днешното време! Дадена ни е възможността да пътуваме и да опитваме храната на народите.

Когато тръгвам на път купувам винаги пътеводител. Някои от Вас ще си кажат, че не е нужно, когато имаме Уикипедия, Гугъл търсачка и Гугъл карти. Да….прави сте! Но пък аз обичам да прелиствам страниците и да се потопя в това, което авторът е усетил при посещението си на даденото място. Същото е и с купуването на кулинарни книги. Едно е да четеш или гледаш рецептата в интернет. Съвсем друго е да разлистиш кулинарната книга и да усетиш уханието на рецептата.

Тази година с моя съпруг направихме пътуване с малката италианска кола до езерото Гарда и усетихме неговата невероятна атмосфера.

Езерото Гарда (Lago di Garda) се намира в Северна Италия и е най-голямото италианско езеро с площ от 370 кв. км. Разположено е между Алпите и река По, недалеч от Верона и Венеция.

В района на езерото се отглеждат много плодове, предимно цитрусови, маслини и винени сортове грозде. От тук са и едни от най-вкусните вина – Garda, Bardolino. Вината на Гарда са обозначени DOC, контролирано наименование за произход за вино от Италия (географско наименование на лозарски район, характеризиращ се със специфично произвоство; името се използва за обозначаване на добре познат качествен продукт, който дължи характеристиките си на географските условия и човешките влияния).

Слънчевият град Limone Sul Garda ни посрещна с топло слънце и много лимони. Те са навсякъде. В сувенирните магазини, в сервираната ни храна, в музеите, в картичките, типичния за Гарда порцелан. Нямаше как да не посетим и лимоновата плантация в замъка Лимоне, чиито стълбове и стени са оцелели и все още напомнят за проспериращото му минало.

Тази лимонова плантация се намира в самия центърна стария град. Благодарение на наследниците на последния собственик имотът е отстъпен на градската управа и от 1997 г се поддържа и реставрира от нея. Сега е музей на лимона, достъпен за всички туристи.

В Лимоне сул Гарда студено пресованият зехтин (екстра върджин) все още се произвежда по традиционен начин и до днес. Тези фабрики също могат да бъдат посетени, а олиото и зехтинът са във всеки сувенирен магазин. „Olio Extravergine d’Oliva del Garda“ е едно висококачествено олио с обозначението DOP.

А старият град със своите криволичещи улички и сгради, украсени с цветя очарова хиляди посетители всяка година и датира от средновековието. Малките тесни улички, минаващи под сгради и с множество тунели са скътали много ресторантчета и магазинчета. Атмосфеата е типично по италиански – задушевна и ароматна, ухаеща на паста, пица, вино.

Tortellino di ValeggioTortelli alla zucca

Тези много фини тортелини и тяхната рецепта произхождат от Valeggio sul Mincio, южно от езерото Гарда. Традициионно тортелините са пълни с месо, но са вкусни и с други добавки в пълнежа, като напимер тези от Mantua пълни и с тиква.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 6 ПОРЦИИ:

За пълнеж с тиква:

1,5 кг тиква

160 г бисквитки Amaretto

80 г масло

180 г настъргано твърдо сирене (пармезан)

кората на един лимон

индийско орехче, сол, пипер на вкус

Измитата, подсушена и обелена тиква се нарязва на шайби, които се пекат при 180 градуса във фурната до омекване. Охажат се и с миксер се пасират. Пюрето от тиква се смесва със сиренето, настърганата кора на един лимон и индийското орехче. Овусява се със сол и пипер и се оставя около час да си почине.

За пълнеж с месо:

600 г кайма смес

1 глава кромид лук

стрък розмарин

50 г галета

100 г твърдо сирене (пармезан)

Каймата и ситно нарязания кромид лук се изпържват в малко зехтин. Овкусява се пълнежът с розмарин. Добавя се галетата и настърганото сирене.

За пастата:

600 г брашно

6 яйца

щипка сол

Брашното се пресява, смесва се с яйцата и сота и много добре се омесва. Тестото се разточва на съвсем тънки, почти прозрачни кори. Това е и тайната на тези тортелини, тънкото тесто. Режат се квадрати с размер 5 на 5 см. В средата на всеки квадрат се слага пълнеж по 1 ч. л.

Похлупва се с половината от квадрата така, че да се получи тригълник, чиито краища се „връзват“ или по-скоро притискат. Оставят се върху кухненска кърпа да „съхнат“, докато станат готови всичките бройки.

След това се сваряват за 2 мнути „al dente“ и се сервират в собствения бульон или пък с разтопено масло и листо салвия – градински чай в него.

La Brasadéla

La Brasadèla е традиционен сладкиш от Veneto, който предимно по време на Великденските празници се приготвя. Това сладко изкушение е във формата на геврек (къгъл кекс) и в най-различни варианти.

Необходими продукти:

500 г брашно

200 г захар

150 г зехтин

4 яйца

1 пак. суха мая

1 капачка ракия

110 мл вода

щипка сол

масло и брашно за формата

Пресява се брашнто в купа, добавят се захарта, олиото, яйцата, маята, ракията, водата, солта и всичко се омесва много добре.

Тестото се покрива с кърпа и се оставя за кратко да почине. През това време фомата за печене с намазва с масло и поръсва с брашно.

Тестото се разпределя равномерно във формата и повърхността му се поръсва със захар.

Фурната се загрява до 180 градуса с горно и долно печене. Сладкишът се пече 40 минути.

Охлажда се, по желание се покрива с лимонова глазура и се поръсва със захарни пръчици.

Risottto con le ortiche – ризото с коприва

През пролетта копривата расте навсякъде около езерото Гарда. За много хора копривата е само плевел, заради парещите си листа, но пък е много вкусна и се използва за типичното ризото с коприва.

Необходими продукти:

320 г ориз за ризото – Vialone Nano Veronee Reis

50 г крмид лук

300 г селъри

50 г моркови

300 г прясна коприва

100 г масло

настърган пармезан

зеленчуков бульон

сол на вкус

Зеленчуците (лук, селъри, морков) се нарязват на ситно. Копривата се измива под течаща вода и половината се слага в тенджера с 2 л бульон, заедно с морковите и селърито. Всичко се вари, докато водата намали наполовина (редуцира се).

Зеленчуците се отцеждат, а бульонът се запазва.

В тиган се разтопява една трета от маслото е в него се изпържва лука. Залива се с малко бульон.

В друг съд се разтопява още една трета от маслото и в него се изпържва за съвсем кратко оризът и на няколко пъти се залива с бульона. Когато оризът е почти готов, се добавя лукът и зеленчуците с копривата. Всичко се доварява.

Накрая се добавя поседното масло и настъргания пармезан. Овкусява се сс сол и черен пипер.

Crostata al Limone

Според легендата, лимоновите дървета са донесени през 14 век от Францисканците в района на езерото Гарда. Първите лимонови горички са посадени в северния бряг на езерото в Gergnano и Limone.

Всъщност езерото Гарда е един от най-северните райони, където се отглеждат цитрусови плодове за продажба. Това се дължи на средиземноморския климат и внимателното опазване на растенията през зимните месеци. Лимоните не само имат добър вкус като лимонада, но са съставки в много вкусни ястия като традиционния сладкиш „Crostata al Limone del Lago di Garda“

За тестото:

200 г брашно

100 г масло

1 яйце

50 г захар

щипка сол

Всички продукти се смесват и се омесва маслено тесто, което се оставя за около 30 минути в хладилник. След това се слага във форма за тарта, намазана с масло. Една трета от тестото се оставя за направата на решетка върху крема.

За крема:

200 г захар

5 яйца

100 г масло (меко)

настърганата кора на 2 лимона

сокът на 3 лимона и 1 портокал

За крема се разбиват първо яйцата и захарта, добавят се маслото и кората на лимоните. Накрая се разбърква и сокът от лимоните и портокала.

Кремът се изсипва върху тестото във формата. Остналото тесто се разточва, режат се 6 ленти, които се сагат върху крема под формата на решетка.

Тортата се пече в загрята до 180 градуса фурна за около 30 минути.

Сервира се с разбита сметана.

Fiori di zucca ripieni – пълнен цвят от тиквичка

Тиквичките виреят особено добре в мекия лимат на езерото Гарда. Произхождащи от по-нататъшното размножаване на градинката тиква, тиквичките са широко разпространени от 17 век.

Големият жълт цвят е специален деликатес и често се сервира пържен и като антипаста.

Въпреки това, когато се напълни, има изключително добър вкус. Популярен вариант на езерото Гарда са цвят от тиквички с пълнеж от рикота или козе сирене.

Необходими продукти за 4 порции:

12 цвята от тиквички

За пълнеж:

250 г картофи

1 тиквичка

1 с. л.олио

200 г рикота

1 яйце

100 г планинско или твърдо сирене (нстъргано)

сол и черен пипер на вкус

Цветовете от тиквички първо се измиват внимателно, оставят се да изсъхнат. След това много внимателно се разтварят и се отстраняват тичинките.

Сварените и обелени картофи се нарязват на сити кучета. Тиквичката се нарязва също на кубчета и в олиото се изпържват. Получилата се течност се отделя, а тиквичките се смесват в купа с картофите, рикотата, половината от настърганото сирене и яйцето. Овкусява се със сол и пипер.

Цветовете се напълват с помощта на лъжица и краищата се притискат и завъртат. Подреждат се в намазана с мазнина тавичка и се поръсват с останалото сирене.

Пекат се в загята до 180 градуса фурна за около 20 минути.

Сервират се с листна салата.

Снимките, които съпътстват рецептите не са правени от мен, а съм свалила от интернет, за да покажа за какво става въпрос. Предстои да приготвя много от опитаното от мен и да Ви запозная в отделни публикации.

Снимките от езерото Гарда са правени от мен.

Бъдете здрави и пътувайте при първа възможност!

Уважаеми читатели, както знаете целта на Ухае на… не е да печели от реклами в интернет.

Основната цел е по много лесен и достъпен начин да се представят забравените български рецепти, систематзирано да бъдат описани и предадени на идните поколения. Освен това споделям, моя личен опит в приготвянето на рецепти от цял свят така, че и абсолютно начинаещите в кухнята да се справвят.

За мен ще бъде чест, ако сте останали доволни от моя безвъзмезден труд и го подкрепите еднократно, с месечна вноска, или с годишн вноска!

Но, ако все пак не искате да създавате WordPress профил, използвйте опцията за виртуално кафе!

Благодаря от цялото си сърце!

One-Time
Месечен
Yearly

Подкрепете „Ухае на…“

Make a monthly donation

Make a yearly donation

Изберете сума

€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00
€5,00
€15,00
€100,00

Или въведете сума по избор


Благодаря от сърце, приятелю!

Your contribution is appreciated.

Your contribution is appreciated.

DonateDonate monthlyDonate yearly

Да изпием заедно едно виртуално кафе!

Така подкрепяте „Ухае на…“. Благодаря!

2,30 €

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: