Успешна рецепта за козунак в хлебопекарна

Започвам да пиша тази публикация с огромна благодарност към Sara Pesah, член на моята кулинарна група във Фейсбук „Обичам да готвя“.

Всичко стана много бързо. Днес следобяд получих снимки на нейния козунак и онемях. Поисках рецепта и тя ми снима нейните записки и направи гласови доуточнения.

Аз съм бърза. Веднага го замесих и чаках с нетърпение да стане готов. Резултатът го виждате и Вие. Уникален! Висок е 25 см. Пухкав, ароматен, сладък.

Рецептата наподобява всички мои рецепти за козунак, но аз нямам опит с хлебопекарните. Имам от скоро такава и до сега винаги се страхувах, че няма да се получи. А Сара така лесно обясни всичко, че аз веднага започнах с моите опити.

И …понеже съм бърза „Гана“, веднага споделих с радост моя собствен резултат, 4 часа по-късно с моята група.

Да, ама нямах време да опиша всички подводни камъни, както аз си знам. Е…веднага получих мъмрения, че съм качила снимка, пък нямало рецепта.

Сега искам тук да напиша две думи за доброволчеството. То може да има много и различни лица.

Доброволец е този, който сам решава да почисти подблоковото пространство. Доброволец е този, който решава да дари кръв, доброволец е този, който решава да помогне на украинско семейство, доброволци са пожарникарите в Германия.

Доброволци сме и всички ние, които безвъзмездно отделяме от свободното си време и споделяме подробните си рецепти с Вас така, че да имате успех и Вие.

Да! Има и блогъри, и ютюбъри, които правят това срещу заплащане, но аз и…всички членове в моята група, споделят своя опит безвъзмездно и те са доброволци. Доброволно отделят от времето си, вместо да го споделят с любими хора и пишат рецепти.

Затова умолявам всички, които ме четат. Бъдете добри, търпеливи и уважавайте труда на публикуващите домакини, както и моят! Радвайте се, че има хора, които се съгласяват да седнат и да пишат, за да може Вие да приготвите вкусна храна за любимите хора!

Уважавайте доброволчеството във всичките му форми!

Бъдете добри хора!

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА КОЗУНАК 750 Г И ИЗПЕЧЕН С ОПЦИЯ МЕКА КОРИЧКА:

3 яйца плюс едно за намазване

550 г бяло брашно нисък тип (моето е 405)

200 мл прясно мляко

150 г захар

7 г суха мая

90 мл олио

2 пак. ванилия

щипка сол

1 с. л. ром или ароматна ракия

настърганата кора на един лимон

50 г стафиди, накиснати от предишната вечер в ром

Започвам с активирането на маята нищо, че е суха. За целта загрявам 1/3 от прясното мляко до около 25 градуса, сипвам пакетчето мая, 1 ч. л. от захарта и 2 с. л. от брашното. Получавам кашичка, която оставям на стайна температура за около 5 минути да шупне.

През това време и в друга купа смесвам яйцата, захарта, останалото и студено прясно мляко, алкохола, ванилията, лимоновата кора, щипка сол, 45 мл олио.

Разбивам с тел за разбиване и накрая добавям 450 г от брашното и шупналата мая. Грубо разбърквам и изсипвам във формата на пекарната.

Включвам пекарната на програма за ПАСТА. Мисля, че всяка хлебопекарна я има. Или пък търсете програма, на която времето е 15 мнути. Това е само месене.

Когато програмата свърши я пускам отново. Но държа капака отворен и започвам лъжичка по лъжичка да добавям от останалите 100 г от брашното. А накрая.ая се добавят и стафидите. Програмата продължава 15 минути и за това време брашното свърши.

След второто месене аз избрах програмата за БРИОШ, а Сара използва програмата за бял хляб. Ралзликата е във времето. При мен цялата програма е 3 часа и 40 минути. При Сара е 3 часа и 5 минути. Това Вие решавате сами и според марката на хлебопекарната.

Програмата започва винаги първо с месене и през това време започвам лъжичка по лъжичка, много бавно да добавям останалите 45 мл олио.

Доста дълго време ми отне добавянето на олиото, но това е и тайнната на конците. Бавното подаване на част от мазнината.

Като цяло тестото ми стоеше много меко, леко течно. Затова си позволих на 3 – 4 пъти да поръся с допълнително брашно. Това е нормално, защото всяко брашно е различно.

Това е и последното, което направих за моето тесто. Оставих всичко на прогамата за БРИОШ.

Но не спирам да наблюдавам етапите. Когато приключи дългото втасване, тестото удвои само двойно своя обем. И тогава намазвам с разбито с малко прясно мляко яйце и поръсвам със захар.

На половината от времето за печене, намазвам още един път с яйце и поръсвам със захар.

Когато машината даде сигнал, че печивото е готово, отворям и какво да видя – моят козунак е огоромен, но бял отгоре и мек на пипане. НЕДОПЕЧЕН Е!

Оставям козунака на топло в машината и включвам фурната на 180 градуса с горно и долно печене и щом е гатавя, пренасям козунака. Печа до тъмно златно или още 20 минути, но това веме е различно за всеки.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: