
С този тип питки се запознах в Германия. Има ги във всеки супермаркет, има ги в дюнерите, пълно е с рецепти за тях. Правила съм многократно, защото се приготвят много лесно и са супер удобни за сандвичи. Те са меки и могат лесно да се напълнят с различни меса и зеленчуци.
Смята се, че πίτα идват от Гърция и Турция (Pide), но се срещат в Иран като Nān-e Barbarī и Мароко като Batbout. Но самото име Пита pittāh פִּתָּה е дошло от евреите населяващи Палестина като наименование за арабския хляб Chubz خبز.
Но…реших днес да Ви запозная с подробната рецепта на Ottolenghi – известен автор на кулинарни книги, чийто горд собственик съм и аз.
Тези питки са леки и ефирни, наподобяват малки възглавнички и са идеални за пълнене, но също така могат да бъдат накъсани на парчета за похапване и загребване на сос или хумус. Аз направих в случая баба гануш.
Ако сте останали доволни от рецептата, споделете в моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя. Така и аз ще видя Вашия резултат.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 6 БР.:
2 ч. л. суха мая или 21 г прясна мая
2 ч. л. захар
300 г бяло брашно (още малко за добавяне и поръсване)
50 г пълнозърнесто брашно
1 ч. л. сол
1 с. л. зехтин

- В купичка отмервам 240 мл топла вода и в нея надробявам (аз използвах прясна мая) маята и добавям захарта. Оставям за около 5 – 6 минути.

- През това време си подготвям в купата на миксера двата вида брашно и солта. Леко разбърквам, за да се смесят.

- Добавям към брашното зехтина и сместа с маята.

- Меся с миксер и с накрайник за тесто около 10 минути.
- Тестото трябва да е меко и леко лепкаво.
- Оформям на топка, намазвам с олио и покривам купата с кърпа.

- Оставям за около 1 до 2 часа да увеличи двойно обема си. Времето на втасване зависи от маята и температурата на въздуха.
- Има и алтернативен вариант. Да се приготви тестото от вечерта и да се остави за цяла нощ да втасва в хладилник. Но на другия ден се вади първо, за да се уравновеси температурата със стайната и чак тогава се продължава по рецептата.
- Втасалото тесто обръщам върху набрашнена плоскост и разделям на 6 равни части, като всяка е около 90 г.
- Оформям всяка част на гладка топка и покривам с кърпа.

- Оставям топките да втасат около 20 минути.
- Включвам фурната с вентилатор да загрее до 240° като слагам и тавата на фурната вътре, за да загрее заедно с нея.
- Върху хартия за печене си правя два кръга с диаметър около 12 см. Ако тестото Ви е дошло малко повече от 90 г, увеличете и кръговете.

- Разочвам две топки върху кръговете или с точилка, или просто с пръсти до 12 см. Важното е да е бързо, да не се притиска много тестото, защото в противен случай питите не стават като балон по време на печенето. Може да използвате още една хартия за печене, с която да покриете двете питки и върху нея да работите с точилката.
- Готовите пити, заедно с хартията слагам в горещата тава и във фурната.

- Пека точно 5 минути. Добре разточените питки се издуват във фурната като балон.

- После продължавам със следващите две и т. н. Използвам една и съща хартия за печене.
- Готовите пити слагам в купа и покривам с кърпа, за да се запазят топли.
- Тези пити могат и да се замразяват. След като съм ги разточила, ги прибирам в плътно затворена кутия и слагам в камерата. Когато искам да правя сандвичи вадя само толкова, колкото са ми нужни, оставям да се размразят и изпичам.
