
Знаете, колко много обичам да пиша рецепти за баници. Знаете, че умея да точа, въртя, дърпам и хвърлям корите за баници. Писала съм многократно и много подробно как се прави домашна баница с домашни кори, че и в над 20 варианта.
Е, днес ще напиша рецепта за тестото за тази баница, но ще използвам готови кори, защото се притеснявам, че срокът им на годност изтича и ще ги изпусна. А в днешното тежко време на този КОРОНА ВИРУС е нужно повече от всякога да пестим храна и средства за храна, защото не се знае кога отново ще влезем в нормален ритъм.
Отвори шкафовете и поразгледах какво имам и отдавна не съм приготвяла. Гледам, булгур. Ехаааа, я да видя какво пишат старите кулинарни книги! Ами, да! Баница с булгур или така нареченият булгуреник. Още повече, че и с яйцата не съм много добре (нямаше преди седмица в магазина), а в булгуреника няма яйца.
Речено – сторено. Другото, което бях купила в последното посещение на магазин беше този пакет с билки.

Той е типичен на пролетна Германия. Него си го купувам само един път в годината и приготвям типичния ЗЕЛЕН СОС. Но…днес реших да вложа 9 билки в моя булгуреник. Невероятно вкусно. Вие можете да го направите със зеленийки каквито Ви се намират. Пак ще е пролетен булгуреник.
Ами…време е!

Какво съдържа пакетчето с билки?
Ами освен познатите ни магданоз, копър, див лук, киселец, естрагон (тарос) и кресон, има и едни непознати за мен билки. Ще ги изпиша с немското им име, защото ми е много трудно да намеря превод на българските. Пък Вие сами за себе си ще си ги преведете. Има Kerbel, Pimpinelle, Borretsch. Попитах Гугъл и Уикипедия, но не съм доволна от превода и затова оставям на специалистите тази работа.
Аз просто ОБИЧАМ ДА ГОТВЯ и да пиша рецепти!
Билките накисвам в студена вода, послел отцеждам и нарязвам на ситно.
Нужното количество за една баница зависи от това с какво Вие разполагате . Колкото повече, толкова по-добре!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА ТАВА С РАЗМЕР 26 СМ В ДИАМЕТЪР:
За корите:
1 яйце
1 с. л. оцет
около 400 гр брашно
200 мл вода
или
200 гр фини кори от магазина (1/2 пакет на кори Фамилия)
За плънката:
200 гр булгур
150 гр краве масло
200 гр натрошено сирене
120 мл прясно мляко за заливане на готовата баница

Ако искате да разточите корите сами, просто отидете в Ухае на…на търсачката, напишете баница и ще получите страшно много предложения за точене, въртене, хвърляне и дърпане
.

- Но първо започвам с булгура. Хубаво е да прочетете на опаковката в какво количество вода се накисва или сварява, защото всяка марка го е описала. В моя случая го залях с 1:2 бульон. Аз дори и за салата табуле, предпочитам да варя булугура в бульон, за да си ми е хубаво овкусен. Това означава, че на 200 гр булгур добавих 400 мл бульон.
- Булгурът ми е готов, когато е напълно изстинал и поел цялата течност.

- Билките съм нарязала на ситно.
- В купа смесих охладения булгур със зеленийките и подправих по свой собствен вкус. В случая малко черен пипер, сол, лют червен пипер.
- Добавих и натрошеното сирене. Разбърках.
- Намазах подходяща тавичка с маргарин и започнах да редя корите. На дъното сложих три броя, които мажех с меко масло.
- Не правете моята грешка и да използвате форма за торта, защото ще Ви изтече цялото масло във фурната и после ще падне чистене. Нека тавичката е за баница, а не със свалящи стени, защото винаги има откъде да изтече маслото.
- Разпределих една трета от плънката.
- Следват отново две кори и масло помежду им.
- Отново една трета от плънката.
- И така още един път. Завършвам с две кори и помежду им масло. Отгоре също завършвам с масло.
- Загрявам фурната на 200 градуса и пека точно 40 минути, но Вие внимавайте с градусите. Всяка фурна е различна. Започнете със 180 и увеличете. Да не стане после да ме питате защо е препечена.
- Това като козунаците. Печете на умерена фурна като за различните фурни това е различна температура. При мен умерена е 180 градуса, а 200 градуса е вече силна фурна. Баници пека на силна фурна.
- Готовата баница вадя от фурната, заливам или по-точно напръсквам с прясното мляко и завивам хубаво с кърпа, за да се задуши.
Пролетният булгуреник може да се направи и без зеленийките. Рецептата си е много стара, но забравена. Препоръчвам да се сервира охладен булгуреник, но и горещ може, но се рони малко повече.
Бъдете здрави! Наслаждавайте се на миговете с любимите хора! Гответе българска храна, но и надничайте при чужденците! Винаги има какво ново да научим!
Станете член на моята, различната и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията
0 Отговори на “ПРОЛЕТЕН БУЛГУРЕНИК”
Здравейте, Анонимен! Ще се получи и с ориз, но ще Ви препоръчам да пробвате с булгур, защото е съвсем различен вкусът! Поздрави
ХаресвамХаресвам
Чудесен изглежда. А със ориз дали ще стане?Катя
ХаресвамХаресвам
Здравейте, Анонимен! Ще се получи и с ориз, но ще Ви препоръчам да пробвате с булгур, защото е съвсем различен вкусът! Поздрави
ХаресвамХаресвам
Чудесен изглежда. А със ориз дали ще стане?Катя
ХаресвамХаресвам