Пожелавам на всички читатели на „Ухае на…“ една спорна и благополучна 2015 година! Нека да сме здрави и да имаме повече свободно време за забавление в кухнята!
Ето, че и аз най-после имам почивен ден и много бързо нашата кухня започна да Ухае на българско ястие и то…пълнени сушени чушки. Много от Вас, които проследяват моите публикации, знаят, че обожавам сушените чушки. Любими са ми Пълнени чушки с боб и картофи. Но точно преди Бъдни вечер „Мамчето“ – Марияна Цвяткова ме запозна с тези Раки – типично капанска рецепта. А Капанците са етнографска група българи, живеещи в Североизточна България – Разградска и Търговищка област. Самата Марияна е от Лудогорието.
Винаги има какво да се научи! Нашата малка България е богата в кулинарните си традиции. Можем да се гордеем и да се опитаме да съхраним и предадем на поколенията точно това богатство.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
10 бр. сушени чушки /аз направих само 5, за да си запазя сушени чушки за по-дълго време, а от останалата плънка, завих сърмички/
1 стрък праз лук
1/4 кисела зелка
1 ч. ч. булгур
4 с. л. олио
2 ч. ч. гореща вода
1 ч. ч. зелев сок
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. червен пипер
черен пипер на вкус
- Нарязах празия лук на ситно и го изпържив в сгорещеното олио.
- Когато празът поомекна, добавих към него ситно нарязаното кисело зеле, като предварително си отделих няколко листа за покриване на гювеча. Пържих зелето и праза още около 5 минути с постоянно разбъркване.
- Към зелевата смес добавих и булугура и разбърках. Намалих котлона на средна мощност и пържих около минута.
- Залях сместта с 1 чаша гореща вода и оставих да къкри, докато булгурът набъбне и поеме водата.
- Овкусих плънката с червения пипер, чубрицата и черен пипер. Сол не добавям, защото киселото зеле е достатъчно солено.
- Покрих дъното на глинената тенджера с два зелеви листа.
- Сухите чушки заливам с вряла вода от бързоварната кана, за да омекнат и да могат лесно да се напълнят. Изцеждам от водата.
- Напълвам чушките плътно, а с останалата смес завивам сърмички.
- Редя чушките и сърмичките плътно една до друга върху зелевите листа.
- Покривам всичко, отново със зелеви листа.
- Притискам чушките с обърната чиния и заливам всичко със зелев сок и чаша вода. Похлупвам с капак и слагам гювеча в студена фурна. Включвам на 50 градуса за 15 минути, увеличавам фурната на 200 градуса, а когато ястието започне да ухае – намалявам фурната на 150 градуса. Един час е напълно достатъчен, за да са готови чушките.
- След един час, извадих гювеча от фурната и отворих капака. Изчаках около 10-ина минути, докато чушките поемат и останалата течност и да се стегнат.
Няма по-лесно нещо от това да приготвяш българска храна! Важно е желанието! Нека съхраним тази невероятно вкусна и обичана кухня! Предайте на децата си!