Днес имаме българска сбирка у дома! Решението беше взето за менюто и се наложи на бързо да направя една лютеница. Оказа се, че всички отдавна не сме си похапвали тази така любима на всички Лютеница!
Кръстих я „Емигрант“, защото в условията на живот зад граница е невъзможно /поне в моите представи/ да направиш лютеница в буркани, както си я правим в България. Затова намерих разрешение на въпроса като си купих цели белени домати в консерва, печени белени чушки в буркан, а патладжанът беше суров.
Спазвайки всички останали правила в приготвянето на лютеницата, получих невероятен продукт! Вкусна, невероятна, истинска, българска лютеница в чужбина!
И Вие може да опитате да си приготвите ЛЮТЕНИЦА!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
2 бр. консерви цели белени домати всяка по 400 гр.
2 бр. буркани с печени белени чушки 760 гр. всеки
1 патладжан
2 с. л. сол
1/2 ч.ч. олио
1 с. л. захар
щипка търпение /около 2 часа/
- Сложих патладжана в подходяща тавичка, във фурната и го пекох около 15 минути на 250 гр. или докато поомекне.
- Изпечения патладжан, сложих в найлоново пликче да се задуши и го оставих да изстине.
- Изсипах двете консерви домати в подходящ съд и с помщта на пасатора ги пасирах. Ако нямате пасатор – използвайте блендер или машинка за мелене на месо. А пък става и само да се минат през цедка, но е доста трудоемко.
- Чушките на няколко пъти пасирах в блендера.
- Изсипах пюретата от домати и чушки в най-големия си тефлонов тиган, който е и малко по-дълбок. Включих котлона на средна мощност.
- Оставих чушко-доматената смес да си ври, като от време на време я разбърквах.
- Изстиналия патладжан обелих и нарязах на едри парчета.
- Пасирах патладжана също в блендера.
- Добавих и него към врящата смес. Бъркането продължава от време на време.
- След около час, течността от доматите и чушките беше извряла и при бъркане, лъжицата започна да остава черти в пюрето. Това означава, че лютеницата е достатъчно гъста.
- Добавих солта и цялото количество олио. Беше нужно около 5 – 7 минути да разбърквам, за да се усвои олиото от лютеницата.
- Котлонът продължава да е на средна мощност. Варенето на лютеницата до готовност продължи още около 30 минути.
- Пробвах лютеницата на сол. При мен беше добре, но имайте в предвид, че солта която аз използвам не соли достатъчно. Препоръчвам да започнете с 1 с. л. сол и да добавите още, ако е нужно. Защото сол се добавя, но не може да се извади от ястието.
- Прецених, че лютеницата е готова, когато при бъркане усетих пухкавостта й и остана „на мазнина“, което ще рече без никаква излишна течност. А дървената лъжица, оставяше трайна бразда по дъното на тигана.
- Сервирах готовата лютеница студена.
Ако все пак някой иска да я консервира, подготвяте си сухи буркани, сипвате горещата лютеница в малки бурканчета. Затваряте бурканите и оставяте да се охлади. Прибирате в хладилника, когато е достатъчно студена!
Много сме доволни всички от резултата! Супер, българска, домашно приготвена ЛЮТЕНИЦА!
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!
2 Отговори на “ЛЮТЕНИЦА "ЕМИГРАНТ"”
Веднъж се опитах да направя лютеница по тази рецепта. Стана чудесна, разбира се. Но на мен ми се искаше да наподобя точно вкуса на купешката лютеница – тази с хорцето на картинката. Тъкмо имах отворено оригинално бурканче.
Нещо сякаш липсваше. След десетина опита, стана ясно, че разликата е в кимиона. Сложих малко кимион и – хоппаля – всичко стана точно.
ХаресвамХаресвам
Сигурно е вкусно с кимион, но тази подправка слагам рядко и то само на рецепти с месо. Предимно рецепти от турската кухня. Кимион слагат в кебапчетата в България и нали ги сервират с лютеница. Може този вкус да си търсил. Важното е, че си го постигнал. Поздрави!
ХаресвамХаресвам