
След дълги години готвене за семейството, пробване на различни нови и модерни рецепти, много пътувания и хранене навън и аз като повечето хора съм променила многократно начина си на готвене. Това, разбира се се е отразило на обикновенни и любими супи и ястия като например Супата „Топчета“. Наскоро една от участничките във Фейсбук групата търсеше рецепта за класическ супа топчета, като в ресторантите. Това ме накара да се замисля, как аз правя тази супа. Ами честно – отдавна не бях я правила. Оказа се, че моята рецепта толкова много се е видоизменила с годините, че се уплаших. Тогава извиках на помощ моята майка. Тя ни е на гости още един месец и аз трябва да успея да възстановя много от старите семейни – чисто български рецепти. И ето днес съм много щастлива. Имам истинска супа топчета. Направена по всички правила. Сипвах си три пъти. Опитайте и Вие! Ще Ви хареса.


НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 6 ПОРЦИИ:
250 гр. кайма смес
3 бр. яйца
1 средно голяма глава лук
1 неголям морков
1 средно голям домат
50 гр. ориз
пресен или сушен магданоз
черен пипер
2 кубчета бульон /добавено от мен, но е по желание/
150 гр. – 1 ч. ч. кисело мляко
3 с. л. брашно
кубче /около 50 гр./ масло
2 л. вода
1/2 ч. ч. прясно мляко

Аз обичам да си приготвям предварително всички необходими продукти. Когато са предварително измити, почистени и нарязани самото готвене ми върви по-бързо.
- Почиствам и нарязвам на ситно главата лук.
- Измивам, обелвам и нарязвам на ситно моркова.
- Измивам и нарязвам на ситно магданоза.
- Домата го слагам в дълбок тесен съд и го заливам с вряла вода. Това го правя с цел – по-лесно да обеля домата. Нарязвам и него на ситно.

- Една филийка от бял хляб за тостер заливам с малко прясно мляко и изчаквам хлябът да поеме млякото и да омекне.
- В подходяща купа слагам каймата, добавям към нея едно яйце, половината от кромидия лук, малко магданоз, черен пипер, съвсем малко от кубче бульон и добре изцедената от млякото филийка хляб.
- В дълбока купа слагам брашното.
- Омесвам каймата като за кюфтета и оформям малки топченца с големина на малък орех, около 2 см.
- Пускам по три – четири топченца в купата с брашно, раздрусвам купата докато топченцата се овалят хубаво в брашното и премествам топченцата в друга чиния. Повтарям тази процедура докато свърши каймата.
- Брашното, което остава след овалването на топченцата отделям настрана. То ще ми е нужно по-късно за топлата застройка на супата.
- В подходяща тенджера изсипвам 2 л. вода и оставям на максимална степен на котлона да заври.
- Когато водата заври добавям останалата част от лукът, морковът, кубче бульон и ако магданозът Ви е сух се добавя също сега. Ако магданозът е пресен се добавя малко преди сервирането на супата.
- Когато зеленчуците поомекнат е ред на топчетата.
- Заливам топчетата с част от горещата вода със зеленчуци. Така те се отделят едно от друго. Връщам в тенджерата.
- Когато супата отново заври, вече заедно с топчетата добавям оризът и домата.
- Оставям всичко на сляб огън да поври около 15 мин.
- Пробвам на сол и ако е необходимо добавям още бульон.
- Докато супата ври си приготвям застройката.
- В подходяща купа, или същата от топчетата, разбивам двете яйца и киселото мляко. Добавям и щипка сол, ако е необходимо. Първо трябва да се пробва колко солена е супата.
- С непрекъснато разбиване, към тях прибавям малко по малко брашното. Това се прави с цел да не се получат бучки от брашното.
- Трябва да се получи гладка смес.
- Когато преценя, че супата е вече готова изключвам котлона и застройвам.
- Към сместта от яйца добавям малко студена вода. Това се прави с цел, при застройването на супата да не се пресекат яйцата.
- С помощта на черпак, взимам от горещата супа и малко по-малко добавям към яйчената смес, като яйчената смес разбивам през цялото време. Добавям толкова супа, че яйчената смес да стане достатъчно гореща.
- Сега започвам от яйчената смес, с помощта на черпак да връщам в тенджерата със супа. Като отново бъркам непрекъснато супата, но бавно и внимателно, да не разваля формата на топченцата. Котлонът е изключен.
- Пускам кубчето масло и когато то се разтопи, сервирам супата поръсена с пресен магданоз.

Няма по-лесно нещо от това да приготвяш българска храна! Важно е желанието! Нека съхраним тази невероятно вкусна и обичана кухня! Предайте на децата си!

Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…!
