
Винаги съм отлагала направата на такъв вид торта, заради специалните форми и необходимостта от фризер.
Не, че нямаме възможност да замразяваме. Но нямам ракла фризер, защото в моите чекмеджета няма как да влезне торта с размер 25 см в диаметър.
Това ме върна назад във времето. Повечто от Вас знаят, че съм вече от 35 години семейна. Нашето семейство създадохме в едни от най-бедните години на България. Тогава и с работата не беше нищо наред. Моят съпруг реши да гледа пилета 2 месеца далеч от дома ни. А вече бяхме горе – долу построили къщата във Волуяк и от центъра на София се преместихме на село. Къде с мебели, къде без мебели, но станахме животновъди. Имахме две прасета, кокошки, зайци, градинка, добермани и…имахме нужда от фризер. Да, ама фризер в началото на 90-те години нямаше в магазините. Пари също много нямаше. Та…съпругът ми отиде за 2 месеца на „заточение“ да гледа пилета и се върна с пари за фризер. Тогава го поръчахме в завода в Сливница, чакахме известно време и ето…появи се нещо невероятно в нашия дом. Български фризер, ракла, че и кафяв на цвят. Представяте ли си? Кафяв фризер. Не стига, че не бях виждала такова нещо, ами и след белите хладилници мраз, този кафяв фризер си беше направо лукс. 😂
Рядко се връщам назад във времето, но пък днес ми стана някак си мило и така носталгично.
Поводът на тортата е рожедният ден на моят татко и на моята свекърва. Винаги съм казвала, че това си е голямо щастие и случайност, която рядко се случва. Родени са на един ден, в един месе, в една година. И да са ми живи и здрави, вече са на 84 години. Здрави, активни, подвижни и невероятни. И сега се обаждам на майка (моята мила свекърва) и казвам „майко да ме подцетиш за еди кое си“! Представяте ли си? Тя помни повече от мен и аз разчитам на нейната памет. Невероятни са и двамата! Нека още много години да бъдат около нас, внуци и правунци.
Да се върна на тортата. Винаги съм си мислела, че трудно се постига такава торта без форми и удобства, но днес просто реших и я направих.
Всичко тръгна от една кутийка, която видях в селския магазин. Нещо между мед и глюкоза. Пишеше инвертна захар. Не съм използвала до сега, но понеже съм любопитна, купих и си казах. Сега ще направя торта. Започнах да се ровя в книги, рецепти и т. н. Попаднах на тази, която сега споделям с Вас.
Надявам се да съм от полза с рецептата и да опитате и Вие нещо сочно, леко и много вкусно.
Инвертната захар в рецептата, просто заменете с двойн количество нормална захар.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА ТОРТА С РАЗМЕР 26 СМ В ДИАМЕТЪР:
За пандишпановия блат:
1 яйце
3 жълтъка
50 г захар
30 г инвертна захар
3 белтъка
90 г белени смлени бадеми
кората на един лимон или лимонова паста
15 г бяло брашно
За плодовото желе:
300 г ягоди (пюрирани)
180 г малини (пюрирани)
65 г захар
20 г инвертна захар
ако имате малинова паста или сушени малини (това са продукти от сладкарската промишленост), но не са задължителни. Използват се за допълнителен аромат
11 г желатин (моят е на листа)
За белия мус:
220 г прясно мляко
200 г сметана – течна животинска
550 г бял шоколадов кувертюр
16 г желатин (моят е на листа)
паста от боб тонка за аромат (може и без нея)
550 г сметана – течна животинска за разбиване
Крем за декорация:
200 мл сметана
50 г бял шоколадов кувертю
паста от боб тонка
2 г желатин или 1 лист

По стара моя традиция си изпичам блата един ден по-рано. За целта първо разбивам белтъците с 20 г захар до твърд сняг.
В друга купа смесвам яйцето, жълтъците, захарта и инвертната захар. Разбивам до побеляване на крема и получаването на пухкава смес.

После смесвам жълтъчния крем с разбитите белтици, ама много внимателно и добавям брашното и бадемите.

Подготвям си форма с размер 22 см в диаметър. Аз имам само ринг и го слагам върху хартия за печене, която я навивам около него. Намазвам ринга с мазнина или просто напръсквам с мазен спрей.
Изсипвам тестото, изравнявам и слагам в предварително загрята до 160 г с вентилатор фурна.
Печенето е около 20 – 25 минути.
Изваждам от фурната, изчаквам 5 минути и обръщам върху решетка. След като напълно се охлади блатът, увивам във фолио за свежо съхранение и оставям на стайна температура до следващия ден.

За малиновото желе използвам замразени плодове. Много по-достъпни като цена са по това време на годината.
За целта първо ги размразявам. После пюрирам, а малините задължително минавам през цедка, за да се отделят семките. Повярвайте ми! Семките са много и не са приятни.
Желатинът накисвам в студена вода за около 5 минути или докато набъбне. Ако използвате желатин на прах, следвайте упътването на опаковката.
Отмервам си плодовото пюре в касерола и добавям захар и инвертна захар. Загрявам докато се разтопи захарта. Не е нужно да завират. Ако имате термометър до около 80 градуса по целзий.
Изключвам котлона, добавям изтискания желатин и разбърквам до разтопяването му.

Подготвям си две форми. Едната с размер 18 см в диаметър, а другата 22 см в диаметър. Най-удобно е със силиконови форми, но аз нямам. За целта си използвам ринговете за торти, но ги увивам отвътре с фолио за свежо съхранение (стреч фолио) за да не ми изтече желето.
Отделям 100 грама от желето и изсипвам в 18 сантиметровия ринг. То е за външна декорация на тортата.

Останалото желе изсипвам в ринг 22 см в диаметър, също облепен с фолио за свежо съхранение от вътрешната страна.
И двете желета е нужно да се замразят, ако имате подходящ по големина фризер. Ако сте като мен, прибирате в хладилник, но 2 часа преди използване ги слагам едно след друго в камерата. Така ги прехвърлям върху тортата замразени. Иначе е невъзможно това да стане. Трябва да са твърди, за да ги декорирате върху тортата.
Сега идва ред на муса. За целта първо накисвам желатина в студена вода до набъбване.
После смесвам млякото и сметана в касерола. Добавям белия шоколад и оставям на слаб котлон до пълно разтопяване на шоколада. Гледам да не завира сместта. Разбърквам добре.

Когато шоколадът се разтопи, добавям пастата от боб тонка и изтискания желатин. Махам от котлона и с помощта на пасатор емулгирам (както и да се превежда тази дума). Един вид правя крема пухкав.

Оставям крема да се охлади до поне 30 градуса. Чак тогава разбивам останалата сметана до твърда и добавям към мкрема като вече не използвам нито пасатор, нито миксер. Разбърквам с шпатула или тел. Получава се пухкав крем.
Ако не изчакате достатъчно да се охлади кремът, може да Ви стане течна сметаната от топлината му.

Сега си подготвям една форма с размер 26 см в диаметър, като също я обличам отвътре със стреч фолио. И сега е нужно да не се разтече кремът. Хубаво е, ако разполагате със силиконова такава. При нея не е нужно фолио. И тортата става равна и много красива.
Изсипвам малко повече от половината от този пухкав крем във формата.

Върху него слагам замразеното плодово желе с размер 22 см в диаметър.

Изсипвам останалия пухкав крем и най-накрая слагам пандишпановия блат. Леко притискам.

Прибирам тортата за поне една нощ в хладилник. Ако имате фризер, по-добре да я замразите. Така по-лесно излиза от формата.
Сега си приготвям крем за декорация, който е хубаво да престои една нощ.
Накисвам листа желатин в студена вода, докато набъбне. Половината от сметаната загрявам и в нея разтопявам шоколада. Добавям желатина, като махам касеролата от котлона. Добавям и пастата от боб тонка. Пасирам. Добавям останалата сметана и отново пюрирам. Оставям в хладилник за една нощ.

На другия ден декорирам тортата. За целта изваждам първо тортата и обръщам много внимателно върху тортена чиния или поставка (с каквото разполагате). Отделям фолиото.

В средата на тортата обръщам замразеното плодово желе от формата с размер 18 см в диаметър.
Шоколадовия крем от хладилника разбивам с миксер до пухкав крем.

Декорирам тортата с крема и отново прибирам в хладилник. Ако имате възможност да я държите замразена, още по-добре.

Аз държа в хладилник и вадя точно преди сервиране.
