Тарталети Tartelettes

Преди време споделих в социалните мрежи как правя тарталети, лесно, бързо, а в същото време стават вкусни и красиви.

Оказа се, че нямам в Ухае на…рецепта за самите тарталетки, а в България и някои други държави трудно се намират в магазините.

Ето, че днес отделих време специално за изпичането на тарталетки.

За да постигнете тази форма потърсете специалните формички. В Германия се продават във всеки супермаркет, но….може да се използват и форми за мъфини, макар и да се получават по-малки и възможностите за декорация да са много по-малки.

Тестото, което се използва за направата на тартаталети съм описвала не един път в Ухае на… Това е масленото тесто, което е известно в Германия като Mürbeteig. Дори преди два дни Ви показах пай с череши с такова тесто. Лесно е!

Какво още е важно да се знае за това тесто. То може да бъде солено или сладко и има голяма трайност. Омесвате, увивате в стреч фолио и прибирате в хладилник или фризер.

В хладилника може да стои 5 дни и да вадите и да печете само колкото са Ви необходими. А във фризера трайността му е до 1 месец, но преди да го употребите след замразяване е нужно да престои цяла нощ в хладилник, за да се размрази.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА СОЛЕН ВАРИАНТ:

300 г брашно (тип 405)

1/2 ч. л. сол

160 г студено масло, нарязано на кубчета по 1 см

70 мл ледено студена вода

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА СЛАДЪК ВАРИАНТ:

330 г брашно (тип 405)

100 г пудра захар

настърганата кора на един лимон

1/4 ч л. сол

180 г студено масло, нарязано на кубчета по 1 см

1 жълтък

Винаги, когато приготвям тарталети ще добавям тук различните варианти за пълнеж, а Вие просто споделяйте своите варианти в моята кулинарна група Обичам да готвя във Фейсбук и аз ще опитам и тях.

Ще опиша подробно как се приготвя сладкото тесто, но същите стъпки важат и за соленото.

В купа отмервам прашното, пудрата захар, кората на лимона и солта.

Добавям студеното и нарязано на кубчета масло.

С върховете на пръстите започвам да стривам маслото с брашното и така да получа трохички и равномерно разпределяне на маслото. Това може и с накрайниците за тесто на миксера да се прави. Ама аз съм си свикнала на ръка. Важното е да се работи бързо, за да не се затопля маслото.

Защо е важно да не се затопля маслото ли? Ами защото, така винаги остават мънички лентички от маслото и след изпичане тестото има невероятен вкус. Иначе в рецептата щеше да пише – меко масло.

Към така получилите се трохички добавям жълтъка и 2 с. л. ледена вода, доомесвам много за кратко или докато всички продукти се обединят. Ако все пак тестото Ви стои сухо и се рони, добавете още малко вода.

Изваждам тестото на плота и с ръка много за кратко доомесвам и оформям на плоска шайба, която увивам в стреч фолио. В никакъв случай не меся повече от необходимото врме, защото всяко докосване с моите топли ръце и маслото се разтопява.

Докато дойде време да използвам тестото, го държа в хладилник или поне 30 минути.

През това време си подготвям първо формичките. Моите са с размер 10 см. Намазвам ги с меко масло, може и с разстопено, и с четката, и прибирам и тях в хладилник .

Охладеното тесто разточвам на кора с дебелина 2 – 3 мм и с форма по-голяма с 2 см от формичките изрязвам кръгове. Може и с обърната купичка да се направи.

Слагам кръговете във формите и прискима съвсем леко по стените им.

Прибирам отново формите в хладилник за около 30 минути.

Включвам фурната да загрее до 150 градуса с горен и долен реотан.

Изрязвам кръгчета от хартия за печене, които слагам върху тестото. Може и алуминиево фолио да се използва. Хубаво е и да са задигнати по стените на формите.

Напълвам с боб или леща и пека в загрятата фурна – това е сляпо печене, за да не се получават мехури в тестото по време на изпичането. Има и специални за това камъчета, ама аз не разполагам с такива.

Печенето на тарталетите продължава около 25 минути, вадя за кратко, отделям хартията и лещата и връщам за още поне 10 минути до златист цвят.

Изваждам тарталетките от фурната, изчаквам 5 – 10 минути и чак тогава много лесно изваждам върху решетка и оставям напълно да се охладят.

Тарталети с пресни плодове и маскарпоне:

6 предварително изпечени тарталети

50 г ягоди

50 г малини

50 г боровинки (аз нямах)

лшников крокан за поръъсване

листа от мента или джоджен за декорация

110 г маскарпоне

110 г сметана

25 г пудра захар

малко ягодов прах за цвят и вкус

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: