
В днешно време във всеки дом има тези мънички глиени тенджерки с капак, които носят името гювече.
Аз получих моите първи гювечета преди 35 години от свекърва ми и до сега са здрави и си ги използвам. Но…те са с по-малък обем и при по-големи порции започват да кипят във фурната. Затова купих и по-големи, които сега се предлагат много на пазара в България и в българските магазини по света.
Но…не винаги се е готвело в такива малки гювечата. Както и името СИРЕНЕ ПО ШОПСКИ за този тип гювечета навлиза по времето на Балкантурист, но не отговаря на истинската рецепта за сирене по шопски. За нея ще пиша в друга публикация.
Днес отделям време на това как аз приготвям сирене в гювече.
Надявам се да бъда полезна за много от Вас и да споделите с мен, своите впечатления във Фейсбук групата ОБИЧАМ ДА ГОТВЯ.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 2 БРОЯ:
2 с. л. мазнина по избор (аз използвам масло или олио)
1 глава кромид лук
1 стрък пресен лук (по желание)
1 чушка
2 малки домата
200 г сирене
2 яйца
1 ч. л. чубрица
магданоз за поръсване

На дъното на всяко гювече разпределям маслото.

Нарязвам лука на лентички и във всяко гювече и върху маслото разпределям по половината от него.

След това разпределям половината от нарязаната на лентички или кубчета чушка във всяко гювече.

Доматите нарязвам на тънки филийки. Разпределям част от филийките върху чушките, като винаги си оставям две или три и за отгоре.
Преди години, когато нямаше домати през зимата, добавях от консерва. Но тогава винаги гювечетата ми стават по-воднисти.

За любителите на колбасите, както е моят съпруг добавям и малко колбас, но не е в оригиналната рецепта. Това е само едно отклонение.

Върху доматите разпределям сиренето, като се старая да е на цяла плочка.

Подправям с чубрицата. Не добавям сол, но може по желание да се добави черен пипер и лют червен пипер. Тук поръсвам и ситно нарязания пресен лук.

Върху сиренето подреждам останалите филийки домати и похлупвам с капачетата.
Слагам в студената фурна и включвам на 200 градуса. Засичам 45 минути или време достатъчно да загрее фурната и да се приготвят зеленчуците. В зависимост от фурната, може и повече време да отнеме.

Изваждам гювечетата внимателно от фурната и върху сиренето чуквам по едно яйце.
Връщам във фурата и оставям на изключена фурна още от 5 до 10 минути или докато яйцето се сготви. Ние обичаме да са леко рохки, но това е въпрос на вкус.

Поръсвам гювечетата с пресе магданоз и сервирам веднага.

Някои от Вас ще ме попитат, защо не добавям никаква течност. Много пъти съм писала в моите публикации, че керамичните съдове приготвят така храната, че не се изпарява излишната течност. А пък зеленчуците си пускат достатъчно и гювечетата стават сочни.
