Тутманикът заема една важна част в българската кулинарна култура. Малко позната закуска на новото поколение българи, особено това, родено и израстнало в чужбина и добре познато на моето поколение. Ние имахме възможността да закусваме тутманик много честичко в училищната лафка или пък от павилиончето за закуски до училището.
Но…малко от Вас знаят, че тутманикът от едно време се е правил от хлебно тесто. Или в тестото няма яйца и мляко. В Ухае на…може да го откриете като бабиния тутманик. Той не отстъпва по нищо на този с яйцата, но сигурно така е бил по-икономичен.
В по-късни години започнахме и ние с моя съпруг да произвеждаме закуски и предлагахме и любимия триъгълен тутманик. Нямахме право да го правим с яйца, заради салмунелата и използвахме тестото от бабиния тутманик. Но…за домашна употреба ми беше по-лесно да го приготвяв от тестото за питката.
А и това е тема за размисъл. Каква е разликата между питка и хляб. Хлябът се прави само от брашно, мая, сол и вода. А питката е всъщност празничен хляб и в тестото е добавяно мляко, яйца и мазнина.
Ето така идва и ерата на тутманика с яйца. А пък в последните години питката стана със сирене и вече не знаем кое е тутманик, кое е питка, кое е хляб.
Модерни времена и ние трябва да сме в крак.
Закуската днес е е мини вариант на усукан тутманик с много сирене, с много мазнина и много вкусен.
Правя половин доза, защото сме само двама, но Вие спокойно можете да увеличите двойно продуктите и да получити една голяма доза за голяма тава.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА ФОРМА С РАЗМЕР 25Х25:
За тестото:
400 гр брашно
21 гр прясна мая или 7 гр суха мая
щипка сол
1 ч. л. захар
200 мл топло прясно мляко
50 мл олио
2 яйца
За пълнеж:
200 гр сирене
50 гр мас (масло) и 5 мл олио
За намазване:
1 яйце
- В купата на миксера пресявам 350 гр от брашното. Винаги си оставям малко от написаното в рецептата, защото не винаги е нужно точно толкова брашно. Опасността да ми стане твърдо тестото е много голяма. А брашно мога винаги да добавя, но с течността не стои така въпросът, когато тестото е вече омесено. Така, че никога не сипвайте цялото количество брашо! Съвет от мен! По-добре да го добавите впоследствие.
- Добавям солта и разбърквам.
- Сипвам олиото и чуквам двете яйца.
- Натрошавам маята в топлото прясно мляко, добавям захарта и 2 с. л. от брашното. Разбървам и изчаквам 5 минути или докато шупне. Така маята е активирана.
- Добавям и маята към брашното. Омесвам с миксер и накрайник за тесто. Месеното трае около 10 минути и при нужда поръсвам от време на време с брашно.
- Готовото тесто оформям на топка.
- Завивам с кърпа, оставям на топло място и изчаквам да удвои обема си. Може да отнеме и 1 час, но може и за 30 – 40 минути да е готово. Всичко зависи от топлината в помещението.
- Втасалото тесто премесвам и разделям на четири еднакви части.
- Всяка част разточвам на тънка кора.
- Кората намазвам с част от разтопената мас с олио (може да е масло, но аз нямах) и част от натрошеното сирене.
- Покривам с втората кора, намазвам с мазнина и поръсвам отново с много сирене.
- По същия начин и с третата кора.
- Най-отгоре идва четвъртата кора, която само намазвам с малко мазнина.
- Нарязвам така подредените кори по ширина на шест ленти.
- Всяка лента усуквам по този начин. От идва и името на този вид тутманик.
- Усуканите ленти подреждам в намазнена тава.
- Може да използвате и кръгла тава. Пак ще се получи. Зависи с каква разполагате.
- Завивам тавата с кърпа и оставям за около 40 минути на топло за поредното удвояване на обема.
- През това време загрях фурната до 180 градуса с горно и долно печене. Маята не обича вентилатор. Пекла съм и с вентилатор, но съм забелязала, че печивата не стават така пухкави. Това течение не е добре за тестото с мая.
- Намазвам с част от разбитото яйце и слагам втасалия тутманик на първо ниво от долу нагоре.
- Печенето продължава около 40 минути или до злалтист цвят.
Сервирам веднага, защото никой няма търпение да го чака да изстине.
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…! Място, където ще научите още много за вкусната храна и ще обмените информация с позитивни кулинари!