ЗЕЛЕН ФАСУЛ – ПЛАКИЯ

Щастлива съм, че макар и след два дни път през гореща Европа /температурите стигнаха и до 40 градуса/ успях да донеса в Германия много български продукти. Някои от тях са от градината на моя татко в Новачене /Ботевград/, а другите са подарък от моята мила свекърва и купени от Женския пазар. Всичко оцеля! Само копърът не издържа на тази горещина, но…и без него ще приготвя много вкусни и много български ястия.
Днес се спрях на вкусен зелен фасул, който приготвих по старата рецепта за плакия.
Споделям с Вас този невероятен вкус!

Преди да напиша какво ни е нужно за тази плакия, ще Ви разкажа какво е една българска плакия.
Плакията е ястие от старата българска кухня, което се характеризира с присъствието на много чесън в него, оцет или лимон, много олио и много ароматни зеленчуци.
Приготвя се първо на котлон и после се запича за кратко във фурната.
Плакията се приготвя като основният продукт /в случая зелен фасул/ заедно с помощните зеленчуци се варят под капак до почти пълното им омекване. Прехвърлят се в тавичка или друг подходящ съд /едно време казвахме ПЛАКЕ, може и от там да идва това име/ покрива се с филийки домати и се запича.
Но…подробности по-надолу!

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 4 ПОРЦИИ:
1 кг зелен фасул
2 глави кромид лук /моят е съвсем пресен кромид и е все още с перата/
2 моркова
малко парче целина
1 цял  чесън от новата реколта 😅
1 равна с. л. брашно /аз използвах спелта/
2 с. л. оцет или прясно изцеден лимонов сок
1/2 връзка магданоз
2 домата
100 мл олио
100 мл вода
сол на вкус
по желание инстантен бульон /аз често го добавям към ястията, защото съм пристрастена 😂/
  • Почиствам зеления фасул от краищата и го режа на две или три парчета, удобни за похапване. Измивам добре.
  • Нарязвам кромидия лук на ситно. Аз използвах 4 броя, защото беше много малък.
  • Слагам зеления фасул и кромидия лук в тенджера.
  • Добавям нарязаните на кубчета моркови.
  • После целината.
  • Половината чесън, нарязан на ситно.
  • Посолявам и заливам с половината вода /оставям малко за брашното/ и олиото /но отделям 4 с. л. от него/.
  • Слагам на котлона и под капак да се задушат зеленчуците.
  • Използвах газов котлон в двора и така се върнах назад във времето, когато приготвяхме храна на открито в България.
  • Докато зеленчуците се задушаваха до омекване, нарязах магданоза на ситно. Добавих от себе си и пресен джоджен, защото имам много в градината и харесвам аромата му.
  • Размих брашното с останалата вода до гладка каша.
  • Когато зеленчуците омекнаха, добавих брашнената каша, магданозът, останалия чесън, оцета.
  • Подредих отгоре филийките домати, полях с останалото оио и го оставих да уври на слаб огън или прехвърлям в плаке и запичам във  фурната.
Ястието е готово, когато остане на мазнина.
Сервирам плакията охладена.
Станете член на най-новата, различната и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: