Най-после им дойде време на тези вкусни чебуреки или чий бюреци.
Аз за първи път ги опитах като чебуреки в далечната 2004 година, когато бях на гости при Емма в Карлсруе. За Емма съм писала и друг път. Родена в Сибир, но с немско име. Тя е от руските немци с много дълга история, която сега няма да разказвам. Та…Емма направи пред мен огромно количество чебуреки, защото ни предстоеше излет и да има достатъчно храна. А пък количеството беше тройно, за да подари на дъщеря си, която имаше отделно семейство вече, на майка си и на сесра си. Тя винаги правеше така. Да има за всички, за да не се налага те да си правят и да им спести време. А всички много ги обичат. Те са вкусни и студени, и на другия ден. Е, помогнах ѝ в направата на чебуреки и се чудя защо толкова дълго време отлагах тази рецепта.
А то си имало причина. За да отида на гости на Ашли, моята комшийка, родена в Турция. Живяла във Франция и избягала от съпруга си в Германия при своите родителите, които пък имат дюнер. Самата Ашли е горд собственик на Шиша-бар. От тези барове, където се пуши наргиле. Та…тя ми направи чий бюрек и аз бях изненадана, защото похапнах отново чебуреки, след толкова много години, без да съм знаела за тяхното присъствие и в турската кухня.
Веднага щом се прибрах чукнах немската Уикипедия и там си го пише, чебуреки идват от Крим или по-скоро от татарската кухня, а името идва от турското име за бюрек.
Ето така аз днес направих чебуреки и чий бюрек и се различават единствено по притискането на краищата при слепването.
Руските чебуреки ги притискам с вилица, както правеше Емма, а турските чий бюрек ги притискам с пръсти, но затова в рецептата.
Време е да замесим тесто, което аз направих с пилешки бульон, вместо с вода. А Вие както решите. Брашното ми също е ТИП 812 и дава малко по-тъмен цвят на тези бюреци с кайма.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 16 БРОЯ:
За тестото:
400 гр брашно
220 мл пилешки, телешки бульон или вода
сол, ако ползвате вода
1 с. л. кисело мляко или 1 с. л. олио /аз направих тестото с кисело мляко/
За плънката:
400 гр кайма – говежда, агнешка или смес /това е по Ваше желание/
1 глава кромид лук
връзка магданоз
сол и черен пипер на вкус
100 мл вода
Мазнина за пържене
- В купа смесих каймата със ситно нарязания лук. Ако искате можете да го настържете или смелите в блендер. Някои хора не обичат да усещат лук в храната си.
- Добавих ситно нарязан магданоз и подправих по мой вкус със сол, черен пипер и малко бибер за допълнителен опушен и леко лют вкус.
- Месих каймата като за кюфтета като постепенно сипвах и вода. Така се получи пухкава плънка, която оставих на студено докато приготвя тестото.
- В купата на миксера сипах брашното и киселото мляко.
- Започнах да меся и добавих на тънка струя бульона.
- Месих до гладко и не съвсем меко тесто. Пипнете меката част на ухото си и после тестото. Горе-долу същата мекота.
- Месих тестото около 10 минути. Оформих на топка и покрих купата с кърпа. Оставих тестото да си почине около половин час. Така омеква и става много хубаво за работа.
- Направих един дълъг и тънък фитил от тестото и го наряза на 16 еднакви парчета. Те са по-големи от орех, но по-малки от яйце.
- Направих всяко парче на гладка топка.
- От всяка топка и върху набрашнена плоскот разточих малка кръгла и тънка кора с размер около 15 см в диаметър.
- Подредих всички малки кори върху набрашнена плоскот и помежду им също поръсих с брашно, за да не залепват.
- Отмерих си каймата и разделих на 16. Така получих колко кайма е нужна за една баничка. При мен беше около 38 гр или една препълнена супена лъжица.
- Размазах пухкавата кайма с опакото на лъжицата на половината от кората и оставих краищата също свободни от плънка.
- Захлупих със свободната половина, притиснах краищата първо с пръсти и после с вилицата. Това е начинът на Емма. По този начин затворих 8 от чебуреките.
- Другите 8 чий бюреци притиснах по този начин с пръсти.
- След изпържването тези ръбчета бяха много хрупкави и това много ми харесва.
- Подредих си бюреците на набрашнена плоскост и загрях мазнината.
- Мазнината е хубаво да е 2 – 3 пръста в дълбока тенджера. Загрях на максимална мощност и точно преди пърженето намалих котлона с две степени. Така, че да не ми изгарят бързо баничките.
- Пускам един бюрек и щом видя, че краищата стават златисти обръщам с решетъчна лъжица. Това отнема само около 30 секунди. Трябва да внимавате. И не използвайте вилица, защото течността от плънката ще изтече и мазнината ще Ви опръска.
- Пърженето от другата страна трае още по-кратко.
- Изваждам готовите чебуреки върху домакинска хартия, за да се отцедят от излишната мазнина.
- Старая се да не ги трупам едни върху други, защото така ще омекнат. А те е хубаво да са хрупкави, особено в краищата.
И чебуреките, и чий бюреците са много вкусни и веднага сервирани – горещи, и на другия ден по време на пикник.
Само трябва да си отделите време и да се насладите на направата им.
Станете член на най-новата, различната и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!