ФАВА – ЖЪЛТО ПЮРЕ ОТ САНТОРИНИ

Неееее! Не съм ходила до Санторини! Получих тази леща, или жълт белен грах, или там каквото е като подарък от дъщерята и зетя, които бяха на почивка в Санторини. Това са малка група острови в Егейско море – Гърция. Но в повечето случаи Санторини е най-големият от тях – Тира. Сигурна съм, че всички знаете за какво говоря! Санторини има своето специфично излъчване и винаги ще го разпознаете!

Bildergebnis für санторини уикипедия
Снимката не е моя, защото още не съм била там, но мислено се потопих в тази атмосфера. А явно единственото нещо, което вирее на тези вулканични острови е фавата – това жълто вариво. Можете да си го купите във всеки един магазин. А пък приготвянето ѝ е от лесно, по-лесно!
Bildergebnis für санторини уикипедия
Под фава се разбира предимно типично гръцкото жълто пюре, което може да се приготви от нахут, жълт грах, белен грах, жълта леща, белена червена леща, бакла и още различни видове бобови. Много често фавата може да се обърка с хумуса, който обаче има съвсем различни подправки. На вид и консистенция наподобява фава.
Но тази фава е от Санторини. Там, фавата е толкова типична – точно коклкото спагетите в Италия. Основната съставката на фавата от Санторини е от един плосък жълт грах, който изглежда точно като жълта леща. Фавата от Санторини има една висока концентрация на въглехидрати и протеини и е много предпочитана от вегетарианци и вегани. Фава-грахът трудно може да се купи в Германия или България и поради тази причина се замества с жълта леща.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
250 гр фава или  жълта леща, жълт сух грах
750 гр вода или бульон по Ваш избор
сол, черен пипер за овкусяване
1 глава кромид лук
лимон
зехтин
  • Измивам много добре фавата под студена и течаща вода.
  • Заливам фавата със студена вода и слагам на котлона да заври.
  • Щом фавата заври, започва да се образува пяна. 
  • Намалявам котлона до съвсем слаб.
  • С решетъчна лъжица премахвам пяната.
  • Овкусявам фавата  със сол /инстантен бульон по желание/ и черен пипер. Оставям за около 40 минути на много слаб котлон да къкри до пълна готовност.
  • Така сварената фава може да бъде сервирана топла или студена. Ако искате по Ваше желание можете да я пасирате. Получава се невероятно пюре, което може на следващия ден и на филийка хляб да се намаже.
  • Много важно е да се знае и как да се сервира фавата. Правилното сервиране е и допълнителното овкусяване на жълтата леща.
  • Аз нарязах на много тънки филийки, почти прозрачни червен лук. Леко го намачках с пръсти, като преди това го поръсих с бибер – опушен и леко лют червен пипер.
  • Сервирах фавата топла и  в дълбока чиния.  На всяка порция добавих по 1 ч. л. зехтин, после изстисках сока на една филийка лимон.
  • Добавих и много малко ситно нарязан магданоз.
  • Лимонът може да се замести и с 1 с. л. балсамов оцет или две – три каперси. Това е въпрос на лично предпочитание, както и пасирането ѝ.
За тези от Вас, които живеят в Зоната пропорцията е 1/4 чаша фава /220 мл/ за един блок въглехидрати и протеини. Зехтинът е 1/3 ч. л. за мазнини.
Ако харесвате моите рецепти и начина по който Ви ги представям, можете да се присъедините към моята Фейсбук-група ОБИЧАМ ДА ГОТВЯ! В нея ще срещнете хора, които обичат да се забвляват в кухнята и да споделят рецепти!
Ако искате да живеете в Зоната – посетете Фейсбук-групата Диета „Зоната“.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: