КАТМИ С ПЪЛНОЗЪРНЕСТО БРАШНО

Неделя е! Поглеждам в шкафа с брашното и….изненада! Няма бяло брашно, а тук в неделя нищо не работи! Какво да правя като са ми се дояли катми? Решено! Ще се правят с пълнозърнесто брашно. И без това е много по-здравословно!
Така, че старата българска рецепта в модерен вариант. А може и да не е модерен. То …едно време прабългарите не са имали днешното бяло брашно и са си ги приготвли от пълнозърнесто!
Нека да опитаме! Ние сме очаровани! А Вие, ще споделите като ги опитате!
Включваме котлона да загрява. Ако имате сач, него използвайте и го слагайте също със загряването на котлона – още по-добре и автентично. Ако нямате – като мен ще пържите на тефлонов тиган. Аз имам сач, ама си го пазя! Защото спукам ли го /вече ми се е случвало/ трудно ще имам нов! В момента най-скъпоценните ми съдове са глинения гювеч от България, сачът от България и глинената тавичка, на която се нанизва пилето – също от България. Всичките ръчно изработени от български майстори и с типичните български окраски. Пазя си ги за гости! Голям кеф е да сервираш на чужденци – българската посуда! Голяма гордост! 

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
400  гр пълнозърнесто брашно /ще се получи и с бяло брашно/
1 пак. суха мая
1 ч. л. сол /солта тук не соли много/
1 ч. л. захар
700 мл топло прясно мляко /може о да се наложи да добавите още топло мляко или топла вода/
4  разбити предварително яйца
олио за намазване
100 гр масло
1 жълтък

  • В купата на миксера смесвам брашното, сухата мая, захарта и солта. Разбърквам.

  • Включвам миксера на втора степен и започвам на тънка струйка да добавяма затопленото прясно мляко, в което съм добавила и  30 гр от кравето масло, което пък се е разтопило от топлината на млякото.
  • Добавям и разбитите яйца.
  • Добавям още 100 мл топла вода или до получаването на по-гъсто от палачинковото тесто. Според вида брашно може да е и нужното количество вода. Това Вие сами ще прецените. Само добавяйте течността на тънка струйка.

    • Покривам купата с кърпа и оставям тестото на стайна температура да втаса. Когато се появят балончета в тестото – готово е!
    • Загрявам тигана на максимална мощност на котлона.
    • Намазвам с олио като използвам за целта домакинска хартия. Намазването е преди всяка катма.

    • Разбивам жълтъка и с помощта на силиконова четка намазвам тигана с него. Намазването е преди всяка катма. Не се безпокойто, че се получават тези парчета от жълтъка. Той прави нещо като филм, който предпазва катмата от бързо потъмняване. Намалявам котлона с половин степен. 

    • Изсипвам един непълен черпак от тестото. Количеството Вие сами ще определите, според големината на сача или тигана.
    • С подрусване на тигана разбирам кога катмата е готова за обръщане. когато се отлепя при подрусването на тигана – готова е. Обръщам с подхвърляне, защото когато използвам метална шпатула за обръщане катмата се чупи. Това е заради използването на пълнозърнесто брашно.
    • Готовите катми обръщам в голяма чиния, намазвам обилно с масло и държа похлупени с капак. Така те остават меки и нечупливи.
    • Ние ги обожаваме солени. Поради тази причина настъргвам кашкавал или краве сирене и навивам.
    • Но може да се сервират и с течен шоколад, мед, орехи и сладко. Всичко е въпрос на вкус.
    Нека запазим традициите в българската кухня! Дори и модата в здравословното хранене да изисква ново препрочитане! Чрез националната ни кухня ще се съхраним като нация!
    Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…!

    Вашият коментар

    Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

    WordPress.com лого

    В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

    Facebook photo

    В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

    Connecting to %s

    Create a website or blog at WordPress.com

    %d блогъра харесват това: