Както знаете, обичаме да разнообразяваме салатите. А ние редуваме така: шопска салата, салата с жито /рецепта тук/, шопска салата, салата с киноа /рецепта тук/, шопска салата, салата с булгур /рецепта тук/, шопска салата и…т. н. Най-обичана си остава шопската салата, но пък експериментираме у дома и с модерните сега салати.
Днес разнообразихме със салата с ориз. Тя може да се сервира и като предястие или пък гарнитура. Но това Вие решавате.
Нейният избор е добър и когато случайно Ви е останал сварен ориз от предишния ден. Просто този поизостанал ориз приготвяте на салата.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
250 гр ориз Басмати
20 гр масло
сол на вкус
250 гр чери домати
1 червена чушка
1 зелена чушка
2 стръка пресен лук
пресен магданоз
2 с. л. бял балсамов оцет
5 с. л. зехтин
черен пипер
соев сос по желание и при сервирането
- За много кратко и при непрекъснато бъркане задушавам басмати ориза в разтопеното масло.
- Заливам с 500 мл гореща подсолена вода и оставям да заври.
- Намалявам след това котлона на ниска степен и оставям ориза за около 15 минути да къкри под капак.
- След това горещия ориз изсипвам в тава и върху хартия за печене, за да се охлади бързо.
- Изстиналия ориз изсипвам в купа.
- Добавям нарязаните на кубчета чушки.
- Нарязания по диагонал и на тъни филии пресен лук.
- Ситно нарязания магданоз.
- Разбърквам и добавям нарязаните на четвъртинки малки доматчета.
- Смесвам зехтина /може да замените с мазнина по Ваш избор/, белия балсамов оцет, малко сол и черния пипер. Разбърквам и заливам салатата.
- Оставям салатата за около 15 минути на студено, за да се овкуси още по-добре.
Сервирам салатата и малко соев сос по желание, но не слагам соев сос преди сервирането. Той променя много вкуса и цвета на салатата!
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!
4 Отговори на “САЛАТА С ОРИЗ”
Поздрави и от мен, Елена!
ХаресвамХаресвам
Петя,правя и аз подобни салати / гарнитури /.Много вкусни, интересни и засищащи.Чудесна е и твоята версия на оризова салата.Лесно, бързо и интересно.Поздрави и лек ден !
ХаресвамХаресвам
Поздрави и от мен, Елена!
ХаресвамХаресвам
Петя,правя и аз подобни салати / гарнитури /.Много вкусни, интересни и засищащи.Чудесна е и твоята версия на оризова салата.Лесно, бързо и интересно.Поздрави и лек ден !
ХаресвамХаресвам