Много отдавна не бях приготвяла тази вкусна манджичка. Бях позабравила подробностите по нея и затова се допитах до Пенка Чолчева – най-добрата авторка на рецепти по социалистическо време. Нейното издание на Съвременна домашна кухня от 1972 година ми е подарък от моята свекърва. Над 2000 ценни рецепти има в тази книга. От нея съм се учила като млада домакиня, от нея се е учила и моята свекърва.
Сега има доста нововъведения в кухнята, но винаги се връщам назад във времето. Особено когато тотално съм изменила начина си на приготвяне на някое типично българско ястие. Така е и с кюфтетата по чирпански.
Сега отново си припочних, че за запазване на формата на картофите имаше предварително изпържване. За това вече съм писала в рецептата за Яхния с гъби. Кюфтенцата са също предварително изпържени, а добавянето на доматена салца прави вкусът и цветът на ястието още по-наситени.
Следвайте поне един път тази стара рецепта, за да си припомните класическия български вкус!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
500 гр кайма по Ваш избор телешка или смес
1 яйце
1 филия хляб от предишния ден
1 лъжичка смлян кимион
1/2 връзка магданоз
сол на вкус
50 мл вода
мазнина за пържене
5 картофа или около 1 кг или 15 – 16 цели дребни картофчета
2 глави лук
2 моркова
1 – 2 червени пиперки
резен целина
1 с. л. брашно
1 ч. л. червен пипер
1 с. л. доматена салца
500 мл телешки бульон
1 дафинов лист
10 зърна черен пипер
2 с. л. олио или друга мазнина по Ваш избор
Това е едно ястие, което можете да приготвите на два етапа. Ако не разполагате с достатъчно време от предишния ден си приготвяте кюфтенцата и картофите, а на другия ден довършвате соса.
Количеството продукти е като за 6 човека. Ако сте като нас само двама или трима, намалете продуктите на половина. Ние не обичаме да повтаряме ястие у дома и затова готвим в по-малки количества.
- По моята изпитана технология, смилам в блендера на много ситно лука и магданоза.
- В купа смесвам каймата, накиснатия във вода и изстискан хляб, яйцето, смления лук и магданоз, черен пипер, кимион, сол и 50 мл вода. Омесвам много добре и покривам купата със стреч фолио. Оставям в хладилника за минимум половин час. Колкото по-дълго, толкова по-добре.
- Оформям на топченца с големина на орех или малко по-големи.
- Овалвам всяко топченце в брашно. Тази процедура можете и да си я спестите, но трябва да нимавате после да не Ви се разпаднат кюфтенцата.
- Изпържвам кюфтенцата в уок тигана, защото така използвам по-малко мазнина.
- Готовите кюфтенца изваждам в купа с домакинска хартия и оставям на страна. Домакинската хартия отнема излишната мазнина от тях.
- Картофите обелвам и нарязвам на кубчета с размер около 1 см.
- Изпържвам в уок тигана до зачеряване. Не се безпокойте, ако не са съвсем готови. Те ще имат още една топлинна обработка.
- Изваждам в купа с домакинска хартия, за да се оцедят от излишната мазнина.
За да спестите мазнина, започнете първо с пърженето на картофите и после в същата мазнина изпържете кюфтенцата!
- Загрявам 2 с. л. мазнина /от пърженето на картофите и кюфтетата, но прецедена/ в тенджерка и изпържвам нарязаните на ситно лук, моркови и целина.
- Прибавям 1 с. л. брашно и запържвам много леко. Разбърквам.
- Добавям доматената салца, червения пипер и веднага заливам с горещия бульон.
- Посолявам зеленчуците, ако е нужно и добаввям дафиновия лист и зърната черен пипер.
- Оставям соса да поври 5 – 6 минути.
- Пускам кюфтенцата и намалявам котлона на минимална мощност. Колкото да къкри ястието.
- Щом заври отново сосът добавям и картофките и нарязаните на лентички пиперки.
Доварявам ястието на слаба температура или около 15 минути. Може ястието да бъде изсипано в тавичка и запечено във фурната, но у нас никога нямаме време да го правим. Все бързаме да похапнем.
Няма по-лесно нещо от това да приготвяш българска храна! Важно е желанието! Нека съхраним тази невероятно вкусна и обичана кухня! Предайте на децата си!
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!