Това не е рецепта, с която бих искала да Ви поучавам как се приготвят пържени кюфтета. Всяка една домакиня знае как и има свой начин за правене на тези вкусни топчици от кайма. Това е една публикация, с която за пореден път се „гмуркам“ в носталгията към България, вкусната българска кухня и ароматните български билки и подправки, набрани от Балкана или друга величествена българска планина.
И аз, както всяка редова българска домакиня, преди 30 години не умеех да готвя. Дойде времето, когато създадох семейство и едно от първите неща, които започнах бързо да приготвям, бяха пържените кюфтета. В началото използвах рецептата, научена от моята майка, но все нещо не достигаше, за да угодя на съпруга във вкуса. Нали винаги съпрузите използват израза „Е…не са като на мама“. После дойдоха децата и започнах да се съобразявам с техните желания – да няма големи парчета лук, да не се усеща зеленинката и т. н. И така с течение на времето една проста рецепта за пържени кюфтета претърпя стотици промени. Но пък за капак, бях опитала вече и кюфтетата на вуйна Маргарита от Ямбол и това тотално промени всичко. След 30 години опит в семейната кухня, моите кюфтета са с дъх на България, билки и Ямбол.
Подправките, които и до днес използвам в приготвянето на моите ястия, са основно закупени или набрани от България. Тези от Вас, които живеят в чужбина, знаят какво искам да кажа – ароматът на българските подправки се постига само в България.
С тази публикация правя кратка ретроспекция на моето израстване като домакиня и кулинарка, с опит натрупан само и единствено в готвене за моето семейство и приятели!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 11 – 12 БРОЯ:
500 гр. кайма – смес 50% свинско месо и 50% телешко месо
1 глава кромид лук
1 филия стар бял хляб или 1 малко хлебче, от предишния ден
1 яйце
сол и черен пипер на вкус
1 скилидка чесън
пресни или сушени подправки и билки 1 ч. л. от вид
магданоз
чубрица
джоджен
мащерка
риган
дивисил
див лук – сибирски лук
и всяка друга, по Ваш избор
100 мл. мазнина за пържене по Ваш избор
- Слагам в блендер обелената глава кромид лук, обелената скилидка чесън и всички пресни билки и подправки, с които разполагам. Смилам.
- В голяма купа изсипвам каймата, добавям яйцето, сол, черен пипер и сухите подправки и билки.
- Добавям пюрето от блендера и добре изцедения и предварително накиснат в студена вода, бял хляб.
- Омесвам всички продукти, както се меси тесто. Не използвам похвата, каймата да минава през пръстите. Месенето на каймата продължава поне 10 минути. Така всички съставки се обединяват много добре, а каймата е и плътна, и пухкава, но в никакъв случай – рядка.
- Оставям добре омесената кайма да престои поне един час на студено. По този начин месото поема от аромата на подправките.
- Отлежалата кайма пробвам задължително на вкус. Внимателно добавям сол, ако е нужно. Имайте в пред вид, че по време на пърженето може още повече да се почувства солта.
- Загрявам поне 100 мл. олио в подходящ по размер тиган.
- Оформям кюфтенцата на топки с размер колкото яйце, но точно преди да ги пусна в горещата мазнина, притискам между пръстите, за да се сплескат топките. По време на пърженето кюфтенцата се смаляват и отново добиват формата на топче, но пък се изпържват добре и в средата.
- Самото пържене на всичките 12 кюфтенца трае общо около 15 минути. Не съм засичала за колко се изпържва само едно кюфтенце, това е различно при всяка домакиня. Когато видя, че леко се зачервяват отстрани – обръщам. Старая се да не използвам вилица за обръщането, защото при пробождането, изтичат вкусните сокове на кюфтето. Ние обичаме кюфтенцата да са леко хрупкави от вън и сочни от вътре. За да не се изпържат обаче прекалено много от вън и да останат сурови от вътре, намалявам котлона с половин степен /от възможни 3 степени/.
- Готовите кюфтета изваждам върху домакинска хартия, за да се изцедят от излишната мазнина.
Сервирам пържените билкови кюфтенца горещи, с топли питки и салата!
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!