Може да съм малко поизостанала, но с този ябълков мус се запознах, коагато дойдох да живея в Германия. В началото го гледах с подозрение, но когато го опитах – останах доволна и лека полека свикнах с него и сега го приготвям сама. Тук можете да си го купите на ниска цена във всеки магазин, защото е нещо което е част от традициите в немската кухня, но е несравнимо качеството на домашно приготвения ябълков мус и този – купен от магазина.
Ябълковият мус може да се сервира като лек десерт, а много често се сервира и като задължително допълнение към някои основни ястия, с които ще Ви запозная в следващи публикации.
Опитвам се да Ви кажа, че ябълковият мус е част от традициите на хранене в Германия и сега вече разбирам колко вкусен е и колко е лесен за домашно приготвяне.
Ако до сега не сте опитвали този вкусен вид на консервиране на ябълките, ако имате достатъчно количество от тях и не знаете как да ги съхраните – ето още един варинат от мен. Самото му приготвяне отнема много малко време, а пък вкусът му е невероятен!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 2 БР. БУРКАНЧЕТА С ВМЕСТИМОСТ 250 МЛ.:
1 кг. ябълки
1/2 сок от лимон
1 пак. ванилия със захар
1 ч. л. канела
100 мл. ябълков сок
- Добре измитите ябълки обелвам, почиствам от семките и нарязвам на кубчета.
- Кубчетата ябълки изсипвам в подходяща по размер тенджера и върху тях изтисквам сока на половин лимон. Това го правя с цел – запазване на ябълковите кубчета от потъмняване. Всички знаем, че обелената и нарязана ябълка много бързо променя цвета си.
- Заливам ябълките с ябълковия сок. По стандартна рецепта ябълките се заливат само с вода, а ябълковият сок е новост в приготвянето на ябълков мус. Той помага също за зазапазване на цвета на ябълките.
- Добавям ваниловата захар и канелата. Разбърквам и слагам на котлона да заври плодовата смес. Когато заври мусът, намалявам котлона на средна мощност и оставям ябълките да къкрят, докато омекнат. Това на мен ми отнема около 10 минути, но всичко зависи от сорта ябълки, които се консервират.
- Отделям тенджерата от котлона, когато преценя, че ябълковите парчета са достатъчно омекнали.
- Ако искам ябълковият мус да бъде едро смлян, използвам само уреда за намачкване на картофи. Така крайния продукт става на пюре, но с бучки. Тези бучки в ябълковото пюре са въпрос на вкус.
- Ако искам да получа гладко пюре, използвам пасатора. Така не остава нито една бучица, а се получава напълно гладък ябълков мус.
- Задължително пробвам готовия мус на вкус. Ако не ми е достатъчно сладък, което зависи от сорта ябълки, изпозвани за направата му – добавям захар на вкус.
- Ако искате да консервирате ябълковия мус за по-дълго време, изсипвате ябълковото пюре в буркани. Запечатвате и варите бурканите 90 минути.
- Аз лично приготвям малко количество, нужно за момента. Ако случайно приготвя повече от нужното ми количество – замразявам. За замразяването на готовия, изстуден вече ябълков мус, използвам пластмасови кутийки. За целта може да се използват и добре измити опаковки от маргарин например.
- Прясно приготвеният ябълков мус може да се съхранява в хладилник до 3 дни.
Сервирам ябълковия мус за десерт, декориран с разбита сметана и поръсен с канела.
Заслужава си да опитате!
Един отговор за “APFELMUS ИЛИ ЯБЪЛКОВ МУС”
[…] В Хунсрюк се сервира с ябълкв мус (рецепта ето тук). […]
ХаресвамХаресвам