Ето, че отпразнувахме поредния рожден ден в нашето голямо семейство. Моят баща и моята свекърва са родени на една и съща дата и винаги на този ден отбелязваме два рожденни дни. По традиция направих торта, но се наложи да избера една малко по-лесна и бърза за направа тортичка, защото на гости са моите внуци и те винаги се включват при направата на торти и сладкиши. Така, че с тяхна помощ направихме тази тортичка с формата на купол, пандишпанов блат и вкусен желиран крем с маскарпоне. Получи се много лека, много вкусна и съвсем малко украсена торта.
С тази тортичка пожелаваме много здраве на дядо Боре и баба Руска!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА КУПА С РАЗМЕР 18 СМ. В ДИАМЕТЪР:
7 яйца
100 гр. захар
100 гр. брашно
20 гр. царевично нишесте
1 ч. л. бакпулвер
6 листа желатин
100 гр. черен шоколад
75 гр. пудра захар
250 гр. маскарпоне със стайна температура
1 пак. ванилия със захар
1 щипка сол
5 с. л. студено кафе
2 с. л. бадемов ликьор
- Включвам фурната на 180 градуса да загрява и подготвям тестото за блата.
- За изпичането му използвам метална купа, за да придам лесно кръглата форма на тортата.
- Намазвам купата с мазнина и поръсвам обилно с брашно. Количеството продукти е достатъчно за купа с размер 18 см. в диаметър, но моята е доста по-голяма и тестото покри само половината от обема на купата.
- 4 от яйцата и захарта разбих, с помощта на миксер до получаването на пухкав крем или минимум 5 минути.
- В подходящ съд смесих брашното, нишестето и бакпулвера.
- Продължих разбиването с миксер, но на минимална мощност и малко по малко добавих от брашното. Разбиването продължи само до пълното изчерпване на количеството брашно и получаването на гладко тесто с гъстота на кексово тесто.
- Изсипах тестото в купата и сложих в предварително загрятата до 180 градуса фурна.
- Печенето на тестото продължи около 50 минути. Готовността на блата изпробвам винаги със суха клечка за зъби. Пробождам тестото с клечката, ако тя е суха при изваждането – готово е.
- Най-трудната част от цялата торта е разделянето на този малък, но дебел блат, на 5 равни по дебелина части.
- Направих пет еднакви по дебелина разреза с остър нож, с дълбочина в блата около 1 см.
- Самото изрязване на отделните блатове направих с тънък конец. Когато конецът се движи винаги хоризонтално, блатовете се получават с еднаква дебелина, но с различен диаметър.
- Разделих белтъците от жълтъците на останалите 3 яйца.
- Белтъците разбих на сняг, заедно с ванилията и щипка сол.
- Листата желатин накиснах в 50 мл. студена вода, за да набъбнат.
- Шоколадът разтопих на водна баня. Внимавайте да не завира водата, защото ще се пресече шоколадът.
- Жълтъците, пудрата захар и 2 с. л. студена вода разбих на водна баня или докато леко се сгъстят.
- Към яйчената смес добавих набъбналия желатин и отделих от водната баня.
- След като желатинът се разтвори, добавих цялото количество маскарпоне и после разтопения шоколад. Разбих до получаването на гладък крем.
- Най-накрая добавих разбитите на сняг белтъци, като разбивах крема съвсем леко, за да не спадне обема на белтъците. Така се получи пухкав и гладък кафяв крем.
- В купичка смесих студеното кафе и бадемовия ликьор.
- Подходяща купа покрих с фолио за свежо съхранение. Това правя за по-лесно отделяне на готовата торта от купата.
- На дъното на купата изсипах 1 черпак от крема с маскарпоне. Трябва да се разпредели крема равномерно, за да стигне за всичките 5 блата.
- Върху крема сложих първия – най-малък по размер блат, който полях с част от кафеената смес.
- След това покрих с част от крема и отново сложих блат – втория по размер, който също залях с кафе.
- Така подредих всичките 5 блата, като покрих с последния – най-голям по размер, който не покривам с крем, а само заливам с остатъка от кафеената смес.
- Покрих цялата торта с краищата на фолиото и оставих на студено за минимум 4 часа да стегне крема.
- За да извадя тортата от купата, отворих фолиото и обърнах купата върху тортената чиния.
- За декорация почти не остана време, но пък поръсих цялата торта с какао и украсих с шоколадови листенца. По Ваше желание може да разтопите шоколад и да залеете с него целия купол. Това вече е въпрос на фантазия.
Ето така получихме с моите внуци красива и много вкусна торта с формата на купол, която не е голяма на размер, но пък е достатъчна за едно голямо семейство!
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!