Ето това е един от вариантите на предлагане на шницели в Германия, който е и известен с това, че преди една година се заведе дело от Ромска организация, която се опита да забрани използването на името Zigeunerschnitzel, тъй като било обида към Ромите! Е…не спечелиха делото и сто годишната традиция за приготвяне на Шницел по цигански си остана и може да бъде поръчан във всеки един ресторант, предлагащ немска традиционна кухня.
Аз пък ще Ви запозная, с голямо удоволствие с този традиционен Цигански сос, отличаващ се с наситения си червен цвят, използването на няколко цвята чушки и да не забравя – леко лютичък.
За всички, които се интересуват как се приготвя Шницел по виенски, без който не може да се приготви и този вариант, ще препоръчам да прочете рецептата, която съм описала ето тук.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА ОКОЛО 6 ПОРЦИИ:
6 бр. шницел по виенски – основната рецепта е описана тук
3 – 4 чушки в различни цветове /червен, зелен, жълт, оранжев/, използва се обаче само четвърт от чушките, ако са камби.
3 с. л. царевица
1 кисела краставичка от буркан
1/2 ч. ч. сок от кисели краставички
1/2 или 250 мл. кетчуп
1/2 или 150 мл. Salsa – сладко- лют доматен сос
1 глава кромид лук
1 ч. ч. телешки или пилешки бульон
3 с. л. брашно за сгъстяване или готов фикс за тъмен сос
3 с. л. олио
- Измивам, почиствам и нарязвам чушките на ленти с дебелина 5 мм и дължина 2 – 3 см. Ако се прави голямо количество сос, може да се използват целите чушки, но аз лично използвах само по една четвърт от всеки цвят чушка. Може да се използват и само два цвята, но задължително единият да е червен.
- Почиствам и нарязвам лука, също на лентички.
- Киселата краставичка нарязвам на много малки кубчета. Тя се добавя само за вкус.
- Загрявам олиото в тенджерка и добавям чушките и лука. Пърженето е на котлон със средна мощност и продължава само, докато лукът стане прозрачен. Чушката не бива много да омеква, а лукът не бива да става кафяв.
- Заливам зеленчуците с бульона и оставям да поври само 5 минути.
- Добавям кетчупа и салсата, която може да замените с всеки един сос, предлаган в магазинната мрежа, който е на основата на домати и е подлютен.
- Щом сосът заври, добавям сока от киселите краставички, киселата краставичка и царевицата.
- Пробвам соса на сол, ако е нужно добавям.
- Оставям соса на котлона за около 10 минути да поври.
- За да сгъстя соса се налага най-напред да запеча брашното, защото ако го използвам направо от опаковката, сосът ще промени цвета си и ще стане доста по-светъл.
- Брашното запичам в сух тефлонов тиган, на максимална мощност на котлона и с непрекъснато разбъркване.
- Брашното разреждам с малко студена вода и разбърквам, за да няма бучки.
- Добавям към соса и разбърквам. Изключвам котлона и оставям да се сгъсти. От време на време разбърквам, за да не залепне за дъното на тенджерката.
- Вместо брашно може да се използва и готов фикс за сгъстяване на сосове.
- Шницелите се сервират винаги горещи. Поради тази причина, аз приготвям най-напред соса по цигански и чак тогава пържа шницелите. Сосът може винаги да бъде претоплен, но шницелът е вкусен само, ако е току що изпържен.
- Слагам в топла чиния горещия шницел и заливам с един черпак от соса.
Гарнирам винаги с пържени /бланширани, замразени/ картофки.
Очаквам да има много коментари от рода на – много вредно! Има страшно много продукти, в които има „Е-та“. Да! Така е, но това не пречи на мен и моето семейство да се наслаждаваме на вкуса на един шницел по цигански! Въпрос на избор! Моето мнение по този въпрос съм описала в моето представяне, в началото на блога!