Есен, паднали листа и разбира се – тикви! Още щом видях тези малки Hakkaido тикви, знаех вече и какво ще приготвя с тях – пълнена тиква със свинско месо. Ястие, което си приготвяме само един път в годината – като начало на есента. За първи път хапнах пълнена тиква, преди около 15-ина години. Бяхме на почивка на вилата в Чибаовци, заедно с нашите кумове. Имахме си тиква, много месо и голямо желание да си приготвим нещо „завъртяно“. В този момент Боби – кумът, предложи да напълним тиквата, а рецептата я знаел от негова леля, от Пловдив. И така… запретнахме ръкави и под наставлението на Боби /той има страхотни кулинарни умения/ си приготвихме на много слаба фурна /просто беше повредена/ пълнена тиква със свинско месо. Нашата тиква, преди 15 години, не беше този сорт, а чисто българска и тъмно зелена на цвят, но тогава въобще пък не знаех, че тиквите са различни сортове. Сега просто нямам избор. На пазара, в този сезон се предлага тази тиква, а пък това, че я има в малки размери много ми харесва, защото може да се приготвят пълнени тикви, според броя на гостите.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 2 БР. ТИКВИ:
2 малки тикви хокаидо /до 1 кг. всяка/
400 гр. свинско месо от бут
250 гр. пресни гъби
2 глави лук
6 с. л. олио или мазнина по ваш избор /аз използвам бутершмалц/
2 бр. дафинов лист
сол и черен пипер на вкус
1 ч. ч. бяло или розе вино
- Измивам много добре тиквите.
- Отрязвам първо една много малка част от дъното на тиквата, колкото да я изравня, така че да стои стабилно в тавичката.
- Отрязвам капаче, така че по удобно да мога да изгреба семките и жилките на тиквата.
- С помощта на супена лъжица издълбавам сърцевината, където са семките и изтъргвам жилките на тиквата. Така се получава една хубава малка тиквена тенджерка.
- Нарязвам месото на малки кубчета с размер приблизително около 2 см.
- Лукът нарязвам на лентички.
- Гъбите нарязвам на тънки филийки.
- В подходящ по размер тиган, изсипвам мазнината и загрявам на максимална степен на котлона.
- Пускам кубчетата месо да се пържат за около 6 – 7 минути или докато изври течността, която си пуска месото.
- Добавям гъбите и пържа, докато си променят цвета и поомекнат.
- Сега вече добавям лука. В много рецепти започват първо пърженето на лук, а после на гъбите, но аз започвам с гъбите, защото лукът му е нужно много по-малко време, за да е готов, а възможността да изгори бързо при него е много по-голяма.
- Когато лукът поомекне, добавям сол и черен пипер на вкус и дафиновите листа.
- Заливам с виното и намалявам котлона на средна мощност. Оставям ястието да къкри за около 5 – 6 минути.
- Напълвам тиквите плътно с месо и гъби.
- Похлупвам капачетата, на които предварително съм направила шапчици от алуминиево фолио, за да не изгорят и почернеят по време на печенето.
- Подреждам тиквите в подходяща тавичка и наливам 3 ч. ч. или около три пръста студена вода около тях.
- Слагам в студена фурна, защото използвам стъклена тавичка, и включвам фурната на 180 гр. Печенето им продължава около 2 ч. Ако използвате метална тава, фурната се загрява предварително и спестявето около 30 минути от печенето.
Сервирам пълнените тикви горещи!
Това е едно много вкусно начало на есенния сезон!
Опитайте и Вие!