Това е един сладкиш „ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО“. Защо? Какво пък толкова? Когато дойде времето в Германия на сините сливи, всички полудяват по него. Но пък не всички могат да си го направят, а няма нищо сложно в него. В същото време не е за нашите български вкусове, свикнали с баклавичките, толумбичките и още други много сладки неща. Този сладкиш, определено, не е сладък. На него му е нужно да се донаръсва със захар и да се консумира с много разбита сметана, за да може да се нагоди по нашите вкусове. В същото време е страшно красив и ароматен, когато излезе от фурната. Точно това ме амбицира и аз да го направя. Проблемът е, че с годините в Германия, аз свинах да го хапвам, но … всички около мен българи – НЕ! Но аз съм инат и си доказах, че все пак мога да се справя. Препоръчвам го на всички, които имат дърво – синя слива в двора си. Ако след вкусната сливова ракия и сладко от сини сливи, са им останали известно количество сливи – направете го! Заслужава си да се опита, но … не забравяйте разбитата сметана!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
ЗА ТЕСТОТО:
350 гр. брашно
1 пак. суха мая
125 гр. прясно топло мляко
1 щипка сол
50 гр. захар
кубче краве масло, около 50 гр. – разтопено
1 яйце
2 кг. сини сливи
ЗА ПОРЪСВАНЕ:
2 с. л. смлени ядки – с каквито разполагате /орехи, лещници, бадеми/
2 с. л. захар
1 ч. л. канела
1 пак. ванилия
- В голяма купа пресявам брашното и добавям към него маята, солта и захарта. Размесвам добре и правя кладенче.
- Чуквам в кладенчето яйцето и го разбърквам лекичко, добавям разтопеното масло и топлото прясно мляко.
- Аз разбърквам на ръка, с помощта на дървена лъжица. Така ми е по-лесно. Но пък Вие можете да използвате миксера с накрайници за тесто.
- Разбърквам бавно като постепенно добавям от брашното към сместта в кладенчето и така докато свърши цялото брашно и тестото започне да става на топка и да се отделя от стените на купата. Същото важи и ако разбърквате с миксер. В момента, в който тестото стане на топка, залепи се за накрайниците на миксера и е свършило брашното – тестото е готово.
- Оформяте с набрашнени ръце на топка и оставяте във същата купа, покрито с кърпа да втасва за около 40 минути, или докато удвои обема си.
- През това време, свесвам в малка чинийка захарта с канелата и ванилията.
- Смилам на блендер ядките. Аз използвах, в случая бадеми. Но става и с орехи или лешници.
- Измих и подсуших сините сливи. С помощта на остъро ножче, леко с въха отрязах първо само половината от сливата – от върха до средата долу.
- После отрязох от другата страна, но само до половината.
- Разтворих сливата и извадих костилката. Получиха се две съединени в основата си половини. Всяка половина отрязах с върха на ножа, отново само до половината. И така се получи слива, съединена в основата, но с четири върха.
- Този начин на подготовка на синята слива не е известен на всички, които правят този сладкиш. Аз го научих от моята колежка, която има 20 годишен опит в сладкарството. И сега да потърсите в интернет този сладкиш, ще видите, че повечето са направени със сливи, които са отрязани само на половина. И естествено крайният ефект е съвсем различен. А мен ме впечатли, в същност – красотата на подредбата на сливите.
- Подготвих си тавичката като я намазах с олио и поръсих обилно с брашно. Тавичката е с размер 36 см. Ако използвате по-малка, на всяка цена намалете от тестото, защото иначе ще получите питка със сини сливи. Ако е по-голяма – още по-добре. Ще получите по-тънък слой тесто, но ще са ви нужни повече сини сливи. Ако не разполагате с кръгла тава, с подобен размер – използвайте тавата от фурната. Ще имате сладкиш с продълговата форма, който се нарязва после на квадрати.
- Втасалато тесто разстилам в тавата само с притискане на ръцете. То е толкова меко и еластично, че не е нужно да се разточва с точилка. Краищата на тестото повдигам, около 1 см по стените на тавичката, така че да се получи ръбче.
- Поръсвам тестото със смлените ядки. Ако не разполагате с ядки, можете спокойно да използвате галета.
- Подреждам в кръг, разтворените и оформени с четири остри върха, сини сливи, докато плодовете свършат и тавичката се напълни.
- Загрявам фурната на 200 градуса.
- Поръсвам сладкиша с половината от смесената с ванилия и канела захар.
- Печенето на сладкиша е на 200 градуса и продължава, около 35 минути. Когато видите, че тестото се зачервява – готов е. От това, че са поръсени сливите със захар, се получава сладък сос между сливите, но по време на изстиването той се попива в тестото. Тук толкова много са свикнали на киселия вкус на сливите, че не слагат тази захар върху плодовете и сладкишът остава без този сироп, но пък за нас е по-добре да я има.
- Когато извадя сладкиша от фурната, още горещ, го поръсвам с останалата захар.
Сервирам сладкиша със сини сливи обилно покрит с разбита сметана. Ако не е достатъчно сладък, можете да поръсите с още захар, преди да шприцовате сметаната отгоре.
Върху сметаната се поръсва и малко канела, по желание!
Предизвикателство, което трябва да опитате! Един по-различен вкус
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!
Здравейте, Анонимен! Аз живея в Хюнсрюк, планина намираща се в Райнланд Пфалц. Рецептата научих тук, от местните жени. Тук без сметана рядко се яде. Ама Вие можете и без сметаната да си я сервирате. Не е задължително. И следващ път е хубаво да си сложите името. Защото така, все едно пиша на никой
ХаресвамХаресвам
В Райн Пфалц го сервират без сметана. Само с кристална захар.
ХаресвамХаресвам
Здравейте, Гинка! Благодаря, че отделихте време за Ухае на… и коментирахте моя рецепта! Със сигурност ще опитам и Вашия вариант! Бъдете здрава
ХаресвамХаресвам
СЪЩИЯ СЛАДКИШ СЪМ ГО ПРАВИЛА ,КОГАТО РАБОТЕХ В ГЕРМАНИЯ /БАВАРИЯ/,АЗ ТАМ ГО НАУЧИХ И НАИСТИНА Е ПРЕВАСХОДЕН.МОГА САМО ДА ДОБАВЯ,ЧЕ СЪМ ГО ПРАВИЛА И С ЯБЪЛКИ/НАРЯЗАНИ НА ПОЛУМЕСЕЦИ/И С КОМПОТ ОТ АНАНАС /САМО ПЛОДА,ДОБРЕ ИЗЦЕДЕН/.ПЛОДОВЕТВ МОГАТ И ДА СА ЗМРАЗЕНИ.ОСВЕН СМЕТАНАТА,МОЖЕ ДА ДОБАВИТЕ И ТПКА СЛАДОЛЕД.
ХаресвамХаресвам