Гулашът е едно силно застъпено ястие в немската кухня. Аз винаги съм го свързвала с Унгария, но откакто живея тук разбрах, че в същност германците си го обичат много. Шницел, гулаш, наденички, гирос /от гръцката кухня/ и фрикадели /пържени кюфтета/. Това са едни от най-приготвяните ястия в Германия. В повечето случаи гулашът е от телешко месо, но има варианти със свинско, пилешко и пуешко месо. Основната гарнитура към него са Нуделите или макаронени изделия във формата на спирали, ленти или мидички. В магазините се продава телешко,свинско, пилешко месо нарязано и подготвено за гулаш. За да си спестя време, приготвям това ястие в тенджера под налягане. А пък вариантите на приготвяне са много. Днес при нас гулашът е с вино Розе.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
1 глава кромид лук
2 моркова
250 гр. пресни печурки или от консерва
3 стръка свежа мащерка /може да се замени със сушена/
5 с. л. олио
500 гр. свинско месо
сол, черен пипер на вкус
1 с. л. доматено пюре
1 с. л. брашно – с връх
250 мл. вино – розе /може да се замени с червено вино/
500 мл. телешки или пилешки бульон
500 гр. макарони – спирали
- Обелвам и нарязвам морковите на кубчета.
- Обелвам и нарязвам лука на кубчета.
- Месото нарязвам също на кубчета с размер около 1,5 – 2 см.
- Гъбите се измиват и нарязват на филийки.
- Мащерката се отделя от стъблото и се нарязва на ситно. Аз винаги внимавам с тази подправка. В боб я слагам смело, но когато готвя месни ястия внимавам много. За мен е много силна като миризма и променя вкуса на ястието и ако не сте свикнали с мащерката, може и да не Ви хареса. Така, че като начало – 1 ч. л. ситно нарязана мащерка е достатъчно.
- В тенджерата под налягане загрявам мазнината на максимална степен на котлона и пускам месото да се изпържи от всички страни, за да се „запечата“ или да се зачерви.
- Пускам зеленчуците – лук, моркови, гъби при месото и запържвам само, колкото да поомекнат.
- В купичка смесвам брашното, доматеното пюре и малко водичка, докато се получи кашичка.
- Добавям брашнената каша към месото, разбърквам и заливам с бульона и виното.
- Поръсвам с мащерката.
- Добавям черен пипер и сол, ако е необходимо.
- Затварям тенджерата с капака и в момента, в който започне силно да шуми, намалявам котлона на минимална степен, колкото да поддържа шуменето. От три степени на моята печка, тенджерата ври 45 минути на степен и половина.
- През това време в подсолена вода сварявам макаронените спирали. Варят се според указанията на опаковката. Около 15 минути.
- Готовите спирали измивам със студена вода и изцеждам от излишната вода.
- Тенджерата под налягане, с готовия гулаш отварям само ако е спряла съвсем да шуми. Това означава, че няма вече налягане и може да се отвори.
- На дъното на дълбока чиния за сервиране сипвам първо от спиралите и ги заливам отгоре с гулаш.
Добър апетит!