
Гювечът е едно от любимите ми ястия. Проблемът е, че винаги се получава много голяма доза и затова го приготвям рядко и задължително си каня гости, за да може да се изяде всичко. Начинът на приготвяне съм научила от моята майка. Тя ми казваше, че това е ястието в което трябва да има от всички цветове и така да се нарежат зеленчуците, че да радва окото като се сервира. И всъщност най-бавната част в приготвянето на гювеча е нарязването на цялото това разнообразие от зеленчуци. Другото задължително нещо е глинената тендежера. Приготвени в нея, зеленчуците запазват целостта си и всичките полезни за човека вещества, които съдържат. С две думи: приготвянето на гювеч си е цяло приключение и наслада за очите.


1 стрък праз лук по желание

- На дъното на глинената тенджера изсипвам олиото.
- Нарязвам месото на кубчета с размер 5 см и го изсипвам в тенджерата. Аз купувам готово нарязано месо за гулаш. Днес дори е смес между говеждо и свинско. Още по-вкусно.

- Нарязвам лук, морков, целина и чушка на кубчета.
- Нарязвам патладжана на кубчета.
- Нарязвам обелените картофи на кубчета.

- Нарзвам тиквичката на кубчета.

- Обелвам скилидките чесън и ги нарязвам на ситно.
- Всички зеленчуци ги изсипвам в глинената тенджера.
- Добавям замразените грах и зелен фасул.

- Нарязвам празия лук на кръгчета, а доматчетата добавям цели. Ако е голям домат – нарязвам на кубчета.

- Добавям всички подправки и внимателно разбърквам с голяма лъжица, така че да се разпределят в тенджерата месото, зеленчуците и подправките равномерно.

- Заливам с бульона. Внимавайте с количеството бульон. Точно половин чаша. Зеленчуците също си пускат течност, така че няма опасност гювечът да остане без вода и да загори. А и самата глинена тенджера не дава възможност на водата да изври.

- Похлупвам и поставям във студената фурна на най-ниско ниво. Ако предварително е загрята фурната, има опасност да се спука глинената тенджера.

- Включвам на 50 градуса за около 15 минути и после увеличавам на 250 градуса. Когато започне да се усеща аромата на гювеча, намалявам на 200 градуса и така пека още 1 час.
- През цялото време на печене, ястието не се бърка. При бъркане зеленчуците, с по-мека плътност може да се раздробят и да станат на каша. Целта е да запазят целостта си и наистина при сервиране е много приятно да се видят всички цветове.
- Готовият гювеч разпределям на порции и поръсвам със ситно нарязан пресен магданоз.

