Първата ми среща с истински баварски джолан е в далечната 2004 година, когато бях на посещение в Мюнхен по повод Центрове за майки. Леле, все едно беше в един друг живот. Но…завинаги ми се е запечатало, когато Бисерка, българка живвееща от години в Мюнхен ме заведе в стар ресторант за джолани в центъра на Мюнхен. Няма да забравя как дойде сервитьорът с една голяма тава с много джолани. Всеки със забучено етикетче и цена. Избираш джолан, после избираш гарнитура, която почти винаги е кисело зеле по баварски и ти го сервират. Невероятно изживяване. Витрината на ресторанта е от едни огромни шишове с въртящи си джолани.
През 2019 година отново посетих Мюнхен с моя съпруг. Имах и среща с Калина от групата Обичам да готвя. Тогава им казах, че днес ще ядем джолани. Нямам представа как съм запомнила къде е този ресторант, но успях да го намеря от раз и аз отново да преживея всичко.
От 11 години живея в Германия и едно от първите неща, които започнах да приготвям е свински джолан по немски рецепти. Те са най-различни. Правила съм го и в глинена тенджера, и в бретер, и в тава.
Днес, обаче ще Ви покажа как се прави по баварски.
Готовили сте да се насладите на този вкус?
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
1 свински джолан с кожата, моят е 1,3 кг
1 пакет зеленчуци за супа – в моя имаше моркови, праз лук, парче целина, кубче бульон, пресен магданоз
1 глава кромид лук
2 дафинови листа
10 зърна черен пипер
сол и млян черен пипер на вкус
- Ето така изглежда моето измито и подсушено джоланче от кило и триста.
- Така изглежда моят пакет от зеленчуци за супа. Противниците на използване на готови бульони могат да използват собствен бульон. В днешно време могат да се купят готови бульони без консерванти и Е-та. Нужно е само да четете.
- Аз използвам тенджера под налягане за приготвянето на джолан, но Вие можете и в нормална тенджера да го приготвите. Подгответе си обаче поне 2 часа за варене.
- Сложих джолана, нарязах всички зеленчуци на едро и добавих подправките. Залях с 1 л. студена вода, а противниците на бульоните могат да залеят с домашен зеленчуков бульон.
- Варих джолана под налягане 50 минути. Имайте в предвид, че всичко зависи от тенджерата под налягане и от котлоните, които използвате. Моята е доста стара и винаги се нуждая от повече време.
- Ако варите, обаче в обикновена тенджера е нужно да направите „отпенване“. Прави се точно преди да заври джолана, като с решетъчна лъжица отнемате образувалата се пяна. Целта е да получите бистър бульон, който използваме и после.
- Когато джоланчето е почти сварено, изваждам върху решетката на фурната или друга подходяща решетка, която влиза в тавата на фурната.
- Важно е да има решетка. Така ще се доближите до истинския грил, на който се правят джоланите.
- Това запичане се прави в предварително загрята до 200 градуса фурна. Е, тези от Вас, които искат да си пазят фурната чиста, ще трябва да пекат в тава и то с капак по възможност.
- Мисля, че и друг път съм Ви писала за този тип приготвяне на месо с кожа. Разказвала съм Ви за датското свинско печено за Коледа на Йенс върху решетка.
- Пекох месото около час и половина, като от време на време обръщах и поливах със бульона от варенето на джолана.
- Моята фурна има и опция запичане на 300 градуса, която използвах в последните 5 минути от печенето на джолана.
- Тогава джоланът получава златист цвят, хрупкава кожичка и разтопена подкожна мазнина.
Сервирам баварския джолан с баварско кисело зеле, което пък е тема на следващата публикация.
Пожелавам на всички Вас да успеете да посетите Мюнхен и да усетите атмосферата на този баварски град!
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…!
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…!