ТОРТА ДЖИОТО С ЛЕШНИКОВИ ЯДКИ – Giotto Torte – Nusstorte

Много често приготвям типичната за Германия торта с ядки. На немски е Nusstorte. Рецептата е много стара и изпитана, но с времето и тя търпи много промени. Италианската фирма Ferrero прави едни бонбони Giotto, които носят името на италиански архитект и художник. Тези бонбони съчетават в себе си вафли, лешникови ядки, какао, пухкав млечен крем, захар, бяло брашно и ванилия. Невероятният им вкус очарова Германия и от 1996 година насам са много обичани. С тях се декорира и най-известната немска торта с ядки. Поради тази причина се среща и с името Giotto Torte. 
Повод да си поиграя с декорацията ѝ. Знаете колко са модерни сега Drip Cake, чиято история тръгва  от Англия. Харесват ми, защото този тип украса на торта е лесна и достъпна. Може да се приготви и от непрофесионалисти.
Аз нали съм се занимавала около 17 години с мода беше напълно естествено да съчетая цялата украса за тортата като, че ли съчетавах тоалет! Използвах вафли с лешников крем, мини бисквитки от лешниково тесто, слепени с пухкав млечен крем, шоколадово Микадо /това са шоколадовите солети/, собственоръчно изработени букви от захарна маса и разбира се бонбони Giotto /не  не им правя реклама, просто ги обичам/.
Лесно е да си приготвим интересна и вкусна торта! Време е!
Всички снимки и рецептати в Ухаена… са защитени от Закона за авторското право

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА ТОРТА С РАЗМЕР 24 СМ:
За блата:

6 яйца
200 гр кристална захар
200 гр брашно
1 пълна ч. л. бакпулвер
2 равни с. л. какао

За крем
1л течна сметана за разбиване
5 пак. ванилова захар
5 с. л. кристална захар
5 пак. втвърдител /фиксатор/ за сметана , ако не намирате в България можете да поръчте ЕТО ТУК
250 гр смлени лешникови или други ядки

За декорация:
100 гр черен шоколад
100 мл сметана
вафлички, бисквитки, лешников крокант, бонбони по Ваше желание

Никога не приготвям цяла торта от край до край за един ден. Просто с толкова много свободно време не разполагам. Един ден си изпичам блата. Съхранявам го увит във фолио за свежо съхранение. На другия ден приготвям крема и намазвам тортата. Оставям тортата в хладилник за едно денонощие. Така блата поема от сочността на крема и тортата става много вкусна. На третия ден – декорирам. Това е в общи линии. Не ми се налага да отделя цял ден за приготвянето на една торта. 

1 – ви ден – тъмен пандишпанов блат
Подробна рецепта за перфектен пандишпанов блат съм публикувала вече и можете да си я припомните като натиснете ето тук.
  • Включвам фурната да загрее до 175 градуса. Ако фурната е с вентилатор – 160 градуса.
  • Разделям белтъците от жълтъците. Това го правя много внимателно като чуквам яйцето в остър ръб точно по средата и един път. Хващам яйцето с две ръце и с помощта на двата палеца притискам в цепнатината получила се от чукването и разтварям двете черупки внимателно като оставям белтъкът да изтече в чиста и суха купа, а жълтъкът остава в едната черупка. За да отделя цялото количество белтък, прехвърлям жълтъкът два пъти от черупка в черупка. После оставям жълтъка в друга купа. Това е! Дано да съм била полезна. Лесно е, но се получава след многократно повторение. А мен ме научи мама как чисто и лесно да отделям жълтъци от белтъци.
  • Белтъците разбивам с миксер на гъст сняг. Разбирам, че са готови когато видя, че накрайниците оставят черти в белтъчната смес. Когато обърна купата обратно, белтъците не трябва да се изсипват. 

  • Разбитите белтъци пресипвам в друга чиста купа и в купата на миксера изсипвам жълтъците, 4 с. л. вода, захарта и ванилията. Разбивам цялата смес минимум 5 минути или до получаването на пухкав и почти бял крем.
  • До тук беше и работата с миксер.
  • Сега продължавам с тел за разбиване.
  • Започвам да добавям от пресятото с бакпулвер и какао брашно. Добавям съвсем малко. Бъркам с телта, но много нежно, бавно, в една посока и от дъното на  купата към повърхността.
  • Добавям малко белтъци, бъркам нежно. Добавям отново брашно, бъркам нежно и така до усвояването на цялата суха и всичките белтъци. Старая се да завърша с белтъци. 

  •  Изсипвам пухкавата смес в предварително покрита с хартия за печене форма за торта с размер 24 см. И тъй като винаги много ми бухва блата, се налага да направя и повдигане на стените на формата също с хартия за печене. За целта е нужно да намажа с олио и стените. Така хартията залепва плътно.

  • Изпичам блата в предварително загрятата до 175 градуса /вентилатор 160 градуса/ точно за 30 минути. Хубаво е да си направите и проба с клечка.
  • След като са минали 30 минути, изключвам фурната и оставям блата още 5 минути във фурната. Не го вадя веднага, защото има опасност да спадне.
  • Оставям блата да се охлади 5 – 10 минути във формата и после изваждам като отделям и хартията за печене върху решетка. Така оставям да се охлади напълно. После опаковам във фолио за свежо съхранение и оставям в хладно помеще до следващия ден.
2-ри ден – крем и намазване с крем

  • В сух тиган изсипвам смлените лешникови ядки и с постоянно разбъркване ги запичам до леко оцветяване в по-тъмен цвят. 
  • Охлаждам запечените ядки.

  • В купата на миксера изсипвам добре охладената течна сметана, втвърдителя за сметана, ваниловата захар и захарта. 
  • Разбивам всичко с миксера като следя да започне накрайника да оставя черти. Тогава преценявам, че сметаната е достатъчно гъста. Има опасност, ако разбивате прекалено дълго сметаната да се пресече и както казва моята комшийка – баба германка „сметаната да стане на масло“. Тогава вече тя не ни върши работа.

  • Добавям запечените и охладени лешникови ядки. Разбърквам само с шпатулата и много нежно, като загребвам отдолу нагоре. Ако бъркате много бързо и интензивно има опасност сметаната да загуби от своя обем.
 
  • Разделям охладения блат на три отделни блата като се старая да са еднакви на дебелина. 
  • За целта използвам дълъг назъбен нож или конец.
  • Около първия блат захващам ринга за торта и намазвам с част от лешниковия крем.
  • Кремът разделям на три части, отделям си  също така малко в малък шприц за декорацията на другия ден и малко в купичка с капак за измазване от страни, също на другия ден.

  • Покривам с втория блат и намазвам с крем.

  • Покривам с третия блат и също намазвам с крем.
  • Оставям в хладилника за 24 часа.
3-ти ден – декорация

  • В малка тенджерка загрявам сметаната до завиране. Отделям от котлона и начупвам в горещата сметана шоколада. Изчаквам 5 минути и разбърквам до пълното му разтопяване.

  • През това време освобождавам тортата от ринга и измазвам странично с отделения крем.
  • Слагам тортата върху решетка и с помощта на лъжица започвам да сипвам от леко охладения шоколад само по ръба на тортата. Така, че шоколадът да се стече по стените на тортата.
  • Тортата е доста добре охладена и шоколадът се стяга много бързо.
  • После изсипвам останалото количество шоколад по средата на тортата и с леко накланяне на самата тортата го разпределям по цялата повърхност.
  • Докато шоколадът е още мек подреждам декорацията, като това е въпрос на фантазия. Тук правила няма!
  • От отделената в шприца сметана правя няколко туфички около цялата декорация. Пак въпрос на фантазия.
Ами това е! Както и по-горе писах – лесно е! Само трябва да си я приготвите, следвайки стъпките в моята рецепта! 
Бъдете здрави и се забавлявайте като приготвяте вкусна и красива храна за своите любими хора!
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…!

Ако имате желание да се научите много добре да правите торта с фондан, запишете се в моя онлайн курс ето тук.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: