Ние продължаваме да си доставяме удоволствие с чисто български ястия. Тъй като новата реколта от кисело зеле вече е готова, не чакахме дълго. Цялата зелка беше направена на сарми, а сърцевината на салатка – за мезе на ракийката. Този път реших, че ще накълцам свинско месо и с него ще напълня сармите с добавена сушена червена чушка, за повече аромат на България. Като завършек, приготвих сармите в глинена тенджера!
Мноооооого вкусно!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
500 гр. шарено свинско месо – да има и сланинка в него
1/2 ч. ч. ориз
1 глава кромид лук
1 сушена червена чушка
черен пипер
1 ч. л. червен пипер
1 с. л. чубрица
100 гр. пушен бекон или пушени свински гърди
50 мл. олио
1 ч. ч. зелев сок
2 ч. ч. вода
Не използвам много подправки, защото вкусът на киселото зеле е достатъчно силен и не искам да го променям. Това му е и хубавото на киселото зеле.
- Обелвам лука и го нарязвам на ситно.
- Сухата чушка я почиствам от дръжката и семето, ако има и я нарязвам на ситно.
- Месото накълцвам на ситно с помощта на блендер.
- В подходяща купа изсипвам накълцаното месо и добавям лук, ориз, сушената чушка, черен пипер, червен пипер и чубрицата. Сол не добавям, защото зелевите листа са достатъчно солени.
- Омесвам много хубаво, както се омесва кайма за кюфтета.
- Киселото зеле изцеждам много добре от зелевия сок и с остър нож отстранявам кочана. По този начин листата сами се отделят.
- На всяко листо от зелката по отделно отстранявам, отново с върха на остър нож, дебелата част, за да може по-лесно да се завиват сармите.
- Взимам с ръка от сместта, горе-долу колкото за едно кюфте и я слагам по средата, така че да може много добре да бъде завита от всички страни със зелево листо, за да не се разпръсне по време на готвенето.
- Подреждам готовите сарми на дъното на глинената тенджера, плътно една до друга и с ръбчето на долу.
- Когато всички сармички са готови и дъното е плътно покрито, наръсвам отгоре с червен пипер, ситно нарязания бекон, който слагам за да даде допълнителен аромат на сармите и заливам с олиото.
- Добавям зелевия сок. Това е по ваше желание. Имайте в пред вид, че той осолява допълнително ястието.
- Заливам и с водата. Хубаво е сармите да бъдат покрити с течност – за по-добро увиране, но не прекалено, защото в глинената тенджера водата не извира.
- Задължително притискам сармите с обърната чиния. Чинията не позволява по време на варенето, сармите да се разтворят.
- Похлупвам с капака и слагам в студена фурна. Включвам фурната на 200 градуса и оставям ястието минимум 2 часа да се готви. Фурната е винаги студена, защото съм имала случай да се спука глинената тенджера от горещата фурна. А пък тук трудно мога да си купя друг.
- През тези два часа не е необходимо да се наблюдава ястието. Това е и положителното на приготвянето в глинена тенджера. Няма опасност ястието да остане без вода и да изгори.
- Готовите сарми сервирам с парченцата беконче отгоре.
Станете член на най-новата и позитивна кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията!