Хунсрюк е планина или по-точно планинска верига, намираща се в Райнланд Пфалц и малко в Саарланд – Германия. Върхът се нарича Ербескопф – 816 м и е най-високата точка не само за тези две провинции, но и за Люксембург, Белгия и Холандия.
Хунсрюк е и Национален Парк. Район без индустрия и затова е и с най-чист въздух в Германия.
Ние живеем само на 4 км от върха, където е и единствената ски писта за тези всичките държави.
Тук хората са много добронамерени, много гостоприемни и щастливи. Те приготвят вкусна храна, на която много държат, говорят диалект, който трудно се разбира дори от немците и са горди с историята си.
Хунсрюк е родното място на келтите, обичан район от римляните, има заселници от Балканите, след втората световна война и затова го наричат Балкан.
Може би точно затова сме и останали тук да живеем. Чиста и запазена природа с много история и вкусна храна. Напомня ми любимите Родопи.
Поводът на тази публикация е известното свинско печено руло. То се сервира на всеки голям празник, на всяка сватба, рожден ден и неделен обяд.
Принципно може да се купи готово навито и овкусено, само да си го опечем. Но преди два дни попаднах на намалено голямо парче свинско месо, което беше с кост. По-скоро филето с костта, където е котлета, но пък цяло месо. На момента знаех, че искам да направя печено от Хунсрюк, за да запозная всички Вас с тази вкуснотия.
По принцип това свинско печено руло се приготвя на жив огън. Основно мъжете го приготвят в Хунсрюк. Тук се славят и с най-добрите скараджии. Огънят се пали от рано сутринта в края на селото, където са и специалните огнища с трикрак огромен грил. Овкусеното руло се нанизва на шиш и мъжета започват с часове да го пекат, въртят и често го мажат с бира.
Аз го приготвих за 90 минути във фурната, както и се прави от жените в Хунсрюк, но използвах и плик за по-хубаво изпичане и спестяване на време със заливането с бирата.
Ще останете очаровани от това руло!
1700 г свинско шарено месо (моето беше с костта толкова голямо)
4 големи глави кромид лук
100 мл олио (тук се използва от рапица)
сол, черен пипер, червен пипер, майоран, къри на прах
100 мл бира (за изпичането в плик) или повече за изпичане без плик
1 кг картофи за гарнитура
нишесте за сгъстяване на соса
смес от видове зелена салата (купува се готова)
олио, оцет, горчица, сол, черен пипер, унисос, мед за дресинг
нишесте за сгъстяване на соса
- С остър нож обезкостявам месото. Костите запазвам за супа, защото имат още много месо.
- Много внимателно така разрязвам месото, че да се получи голямо парче с дебелина около 1 см.
- Хубаво е месото да е шарено (с малко слянинка). Става по-вкусно.
- Нарязвам лука на ленти, които изсипвам в купа. Овкусих със сол, пипер и майоран. Заливам с около 50 мл олио и оставям за около 15 минути да се смесят вкусовете.
- Овкусения лук разпрделям върху месото.
- Навивам на руло.
- За да не се отваря рулото по време на печенето, увивам много добре с памучен конец.
- В купичка смесвам 1 с. л. сол, 1 с. л. червен пипер, 1 ч. л. къри на прах (използването на тази подправка в Хунсрюк също си има исторя, свързана с Бразилия, но за това в друга публикация), 1 ч. л. майоран, 1 ч. л. черен или шарен пипер.
- Намазвам обилно рулото с подправката, слагам в тавичка, като добавям на дъното ѝ и изпадналия при навиването кромид лук. Заливам с останалото олио.
- Покривам тавичката с фолио за свежо съхранение и прибирам на студено в хладилник за няколко часа. При мен това бяха около 6 часа.
- Загрявам фурната до 200 градуса с горен и долен реотан.
- Слагам маринованото руло в плик за печене, като добавям лука, маринатата и 100 мл бира.
- Ако печете рулото без плик за печене е хубаво от време на време да обръщате внимателно и да поливате с бира.
- Засичам 90 минути, време напълно достатъчно на това количество месо да стане напълно готово.
- Отварям плика и много внимателно изваждам месото, а соса от печенето изсипвам в тенджерка и сгъстявам с 1 ч. л. нишесте.
- Сервирам нарязаното на 2 см дебели филийки месо с предварително сварени в подсолена вода картофи, отцедени и овкусени с масло.
- Сосът само допълва вкуса на месото и картофите.
- Салатата овкусявам с дресинг от олио, оцет, вода, горчица, унисос, черен пипер, сол, мед.
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…! Място, където ще научите още много за вкусната храна и ще обмените информация с позитивни кулинари!