Виждате ли тези чинии? Това е една невероятно вкусна комбинация. Според немските ми източници, комбинацията е с произход Испания, но преди много, много години е навлезнала и в Германия. Моят източник за рецепта е немски. Така, че …за любителите на руладините предлагам нещо малко по-различно.
Рецепти за руладини има много в Ухае на…напишете само думата в търсачката и избирайте.
Сега за тази рецепта.
Много искам да не сравнявате полентата с българския качамак. Съвсем различни са на поднасяне, на вкус и на визия.
Много рецепти за български качамак има в Ухае на…Много съм наблегнала на българската кухня в моя блог, но малко хора опират до български рецепти. А пък аз съм любопитко, който иска да опита всичко на този свят.
По тази причина направих и тази вкусна комбинация. Заслужава си да се потруди човек. Но…отделете си достатъчно време, защото руладините го изискват. Аз просто се изхитрих и използвах тенджера под налягане и приготвих ястието за има, няма 1 час.
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 4 ПОРЦИИ:
4 специални говежди месца около 150 – 200 гр всяко, които или купувате специално за руладини от немските магазини или поръчвате на месаря да Ви ги отреже. Трябда да са около 5 см тънки, но…много дълги – поне 30 см и достатъчно широки. Мисля, че са част от бута на говедото или телето
по няколко стръка от различни пресни и зелени подправки (магданоз, босилек, риган)
1 с. л. каперси
100 гр зелени маслини без костилка
200 гр рикота – италианска извара
сол и черен пипер на вкус
2 – 3 с. л. брашно
500 мл телешки бульон
20 гр сушени манатарки
2 лукчета шалот, ако нямате става и кромид
250 гр кафяви печурки, но и бели стават
500 мл зеленчуков бульон
250 гр полента или царевичен грис
100 гр настърган пармезан
50 гр преварено масло Butterschmalz или ГХИ
50 гр масло
1 с. л. царевично нишесте
- Веднага щом влезнах у дома към 17:15 часа се захванах с вечерята, защото се безпокоях, че няма да ми стигне времето до пристиганнето моя съпруг. Но Вие си изберете почивен ден за приготвянето на това ястие, за да се насладите на 100% на самата му подготовка. Заслужава си това удоволствие.
- Започнах с накисването на манатарките. Заляг ги с достатъчно вряла вода и ги оставих да си омекват. Обичам аромата на накиснати манатарки. Ще го усетите и Вие.
- След това приготвих рикотата. За целта в купа я изсипах и добавих нарязаните на ситно каперси, маслилни и зелени подправки. От подправките оставих малко за декорация.
- Месото измих и много добре подсуших. Ако Ви се стори, че е малко по-дебело, начукайте, за да получите огромни и тънки филии.
- Овкусих обилно със сол и черен пипер и после намазах с подправената рикота. Стараех се да оставя краищата на месото свободни от рикота, за да мога да навия на рулца после.
- Навих на рулца като страничните краища подгънах навътре, за да не излиза плънката. Захванах с тези специални шишчета за руладини, но можете да използвате и клечки за зъби.
- Както и по-горе писах, за да си спестя от времето използвах тенджера под налягане. Разликата е огромна в нужните минути за пълна готовност на руладините.
- На дъното на тенджерата отмерих Butterschmalz. Това масло съм се научила от немските баби да използвам. То е много подходящо за пържене на месо. Не пръска, а и дава невероятен вкус и мекота на месото.
- Загрях мазнината.
- Овалях руладините в брашно и изпържих на максимален котлон за кратко от всички страни.
- Залях руладините с горещ телешки бульон и захлупих тенджерата. Варих около 40 минути. Ако нямате тенджера под налягане ще се нуждаете от 2 часа на слаб котлон, за да са готови. Аз приготвих 2 бр., защото не обичаме да повтаряме храна, но рецептата е за 4 бр.
- През това време приготвих полентата.
- За целта обелих шалота и го нарязах на ситно.
- Това е полентата, която аз използвах, но и българския царевичен грис става идеално. Все са от царевица.
- Загрях 1 с. л. олио в голяма и дълбока тенджера и изпържих за много кратко шалота.
- Залях омекналия лук с манатарките и водата от тяхното накисване, като я отмерих. Добавих и зеленчуковия бульон. Нужна ни е 1 л . течност. Това е важно, защото в противен случай има опасност да получите нещо между полента и качамак или още по-зле, нещо много гъсто. А тази полента трябва да е рядка. Трябва да е сочна, да не се налага с нож да я режете, а по-скоро с лъжица да си я похапвате.
- Оставих всичко на силен котлон, докато отново заври.
- Добавих полентата и бърках до пълното ѝ усвояване от водата или така, че да не са ми останали бучки от неразбит грис.
- Намалих котлона и засякох 10 минути. Точно толкова са нужни на полентата да се кисне, а не да ври, за да бъде готова.
- През това време почистих печурките с четка. Не ги мия с вода, за да не ми се напояват. Все пак са гъби. А ние обичаме да ни хрупкат.
- Нарязах ги на едри парчета, ама такива, че да се хапват на един път.
- Загрях 1 с. л. олио в голям тиган и на силен котлон ги изпържих до зачервяване от всички страни.
- Това е ястие, което приготвях на 3 котлона едновременно.
- Към готовата полента добавих маслото и пармезана. Разбърках.
- Пробвах на вкус и доовкусих със сол и черен пипер. Внимавайте, ча пармезанът е солен.
- Готовите руладини извадих от тенджерата, а соса сгъстих с нишестето, което предварително разтворих в малко студена вода. Варих 1 минута.
- Сервирам ястието в затоплени чинии. Първо полента, а върху нея от печурките и най-отгоре отрязани на половина руладини, за да им се види красотата от вътре. Сосът сервирам отделно. Той се добавя по желание. И без него ястието е много вкусно.
- Декорирах със зеленийки.
Само любителите на вкусната храна могат да оценят това ястие!
Станете член на моята кулинарна група във Фейсбук – Обичам да готвя! Място за хора влюбени в кулинарията и Ухае на…!