,

ЛЕЩА – ГОРЕЩА И ЗА СЪРБАНЕ

В Ухае на…събирам от 7 години всички рецепти, които приготвям у дома. И знаете ли? Оказа се, че липсва рецепта за леща – чорба.
Чорба ли написах? Е, пак е супа, ама използвам по-наложилата се в България дума за това течно предястие.
Аз обичам да сърбам лещата. Или по-точно да е рядка. Имам още много рецепти за леща, но са все яхнии и са в раздел основни ястия.
Та…само две думи ще напиша за разликата между СУПА и ЧОРБА. НЯМА ТАКАВА!
А ЛЕЩА – ГОРЕЩА е нещо, с което сме израснали всички. Няма да забравя като попитам моите дъщери какво да сготвя днес? Почти всеки ден чувах ЛЕЩА. Обожаваха я!
Амиии да започваме! Е, не е нужно да се чисти или както правехме преди около 30 години. Лещата, бобът или оризът се изсипваха на купчинка на масата и се казваше на децата да ги почистят. И се започваше зърно по зърно да се отделят в нова купчинка и всичко, което не беше леща се отделяше. Сега вече не е нужно и децата нямат това занимание, но пък липсва. По този начин имаше едно приобщаване на децата към приготвянето на храна и те имаха основни понятия за повечето неща.
Както и да е! Сега лещата се продава добре почистена, а пък за понятията има Гугъл и Уикипедия. Нищо, че понякога и там има погрешна информация.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА 4 ПОРЦИИ:
Аз приготвям винаги малко количество, защото в момента сме само двама, но Вие спокойно удвоете продуктите и използвайте по-голяма тенджера.
250 гр кафява леща или познатата в България
1 глава кромид лук
1 глава чесън /ама по възможност български/
1 голям морков
1 с. л. чубрица
1 с. л. червен пипер
сол и черен пипер на вкус
1 сушена люта чушка
75 мл олио
аз добавям и 1 с. л. инстантен бульон, но Вие го пропуснете – това е въпрос на избор
  • Изсипвам лещата в тенджерата, заливам със студена вода и разбърквам с ръка. Така измивам добре зърната леща. Ако има нещо, което не трябва да е в тенджерата изплува на повърхността.
  • Сменям водата.
  • Слагам лещата на котлона и изчаквам да заври. Щом заври намалявам мощността.
  • Започвам и както мама правеше да добавям един след друг зеленчуците.
  • Винаги ми е на първо място лукът – нарязан на малки кубчета.
  • После идва ред на обеления и нарязан на малки кубчета морков.
  • Цялата глава чесън, но обелена и само много големите скилидки нарязани на половина или четвъртинки.
  • Ние обичаме да усещаме чесъна в лещата. А и много си подхождат.
  • Щом поомекнат зеленчуците, подправям с всички подправки, добавям мазнината, намалявам още котлона и оставям лещата похлупена да къкри
  • Къкренето отнема около 40 минути в обикновена тенджера или докато лещата е готова.
  • Не използвам тенджера под налягане, защото все ми се струва, че като я отворя ще намеря пюре от леща. А ние обичаме да усещаме вкусните зърна.
  • Има сортове, които се нуждаят от повече варене, но има сортове, които увират много бързо. Просто пробвайте. Когато лещата е омекнала – готова е, но нека зърната се запазят цели.
  • Добавям и цяла люта и сушена чушка за допълнителен вкус.
Сервирам лещата гореща и с много оцет. Лещата обича оцета, но нека всеки сам прецени какво количесво. Поради тази причина имаме  комплект „оливерник“. Май така се наричаше този комплект от шишенце с оцет, олио, пипер, сол и т. н. Той е за допълнително подправяне на ястията и спомен от България. Леко кисела, лещата е невероятно вкусна!
Нека предадем на децата си, където и да сме по света, рецептите за вкусаната българска храна!
Ако харесвате моите рецепти и начина по който Ви ги представям, можете да се присъедините към моята Фейсбук-група ОБИЧАМ ДА ГОТВЯ! В нея ще срещнете хора, които обичат да се забавляват в кухнята и да споделят рецепти!
Има вариант да запържите лещата, което се прави малко преди да се отдели от котлона. В един тиган загрявате олиото /не го добавяте с подправките/ и да сипете червения пипер. Като запуши – изсипвате върху лещата. Но аз не правя запръжки. Мисля си, че почти няма човек, който да го прави. За опит имам рецепти в блога със запръжки. Малко са на брой, но  са там,  за да не забравим стария български начин на приготвяне на храна.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

%d блогъра харесват това: